Bayazhan yılların yorgunluğuna rağmen ihtişamlı duruşu ve sağlam yapısı ile dimdik ayakta durmayı başarıyor.

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Gaziantep’te, 1900’lü yılların başında tütün tüccarı Bayaz Ahmet Ağa tarafından Halepli mimarlar ve Ermeni taş ustalarına yaptırılan, Kurtuluş Savaşı yıllarında İngilizler ardından da Fransızlar tarafından karargah ve hapishane olarak kullanılan Bayazhan, günümüzde kent müzesi olarak turistlere adeta mini bir Gaziantep turu yaptırıyor.

Farklı konseptlerde düzenlenen hanın odalarında Gaziantep, geçmişten bugüne birçok farklı alanda tanıtılıyor.  Antik çağlardan itibaren kentin tarihinin aktarıldığı müzede Gaziantep savunması, Atatürk’ün nüfusunu Gaziantep’e alışı, kentte görev yapan belediye başkanları, valiler ve milletvekilleri ile demografik yapı hakkında bilgilerin verildiği odaların yanı sıra kentin önemli el sanatlarından yemenicilik, kutnuculuk, kilimcilik ve sedefçiliğin hikayeleri anlatılıyor. Maketlerle canlandırmaların yapıldığı müzede, Gaziantep denilince akla ilk gelen ürünlerden baklava ve fıstık hakkında da bilgiler veriliyor.

KARARGAH OLARAK KULLANILIYORMUŞ

Tütün tüccarı olan Bayaz Ahmet Ağa tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan’ın 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Antep İngilizler tarafından işgal edilince de karargah olarak kullanıldı. Antep savunması sırasında ise Fransızlar tarafından hapishane olarak kullanılan tarihi yapının, bir süre de tekel deposu olarak hizmet verdi.

Hanın üst bölümü günümüzde Gaziantep’in tarihi, turistik yerleri, doğal güzellikleri, ekonomisi, el sanatları ve mutfak kültürü gibi kültürel zenginlikleri ile vurgulandığı Bayazhan Kent Müzesi olarak hizmet veriyor. Alt katta ise şehrin en popüler restaurant, cafe pub, ocakbaşı ve hediyelik eşya mağazalarından oluşan bir işletme yer alıyor.