HKÜHABER- HKÜ İletişim Fakültesi, ABD’den önemli bir konuğu ağırladı. Prof. Sperry ‘Medya Okuryazarlığı’ konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen sunuma, ABD merkezli Ithaca Üniversitesi’nden Prof. Christopher Sperry katıldı.

İletişim öğrencilerinin yoğun ilgiyle karşıladığı konferansa; HKÜ Rektör V. Edibe Sözen, HKÜ İletişim Fakültesi Akademik Kadrosu ve öğrencileri katıldı

MEDYANIN ANALİZİNİ VE SÜREÇLERİNİ ANLATTI

Amerika Ithaca Kolejinde Profesör olarak görev yapan Christopher Sperry, HKÜ’lü öğrencilere medyanın analizi ve süreçleri hakkında bilgi verdi. Medyanın, eleştirel düşünce etrafında yapılması gerektiğini vurgulayan Sperry, medya mesajlarının belirli amaçlar etrafında üretilmesinin önemine dikkat çekti.

 HKÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEDYA OKURYAZARLIĞINI ÖNEMSİYOR

Konferansın açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen ise medya okuryazarlığının çok önemli bir alan olduğundan bahsetti.

Medya okuryazarlığı alanının tarihçesine değinen Sözen: “2001 yılı idi, şu an HKÜ İletişim Fakültesinde öğretim görevlisi olarak görev yapan Ertuğrul Acar hocamız gazete çıkarıyordu. Gazetenin ismi Dördüncü Kuvvet Medyaydı. Bu gazetede ilk kez medya okuryazarlığı gündeme geldi. 2003 yılında ise Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önce liselere, sonra üniversitelere  seçmeli olarak medya okuryazarlığı dersini eklediler. Üniversitemizde bulunan iletişim fakültesinde de bu ders seçmeli ders olarak mevcut. Medyayı düşünüp analiz etmek ve çözümlemek uzun uğraşlar gerektiriyor. Ama bunu uzman hocalarımızla birlikte öğrencilerimize aktarıyoruz. Fakültemiz bugün medyada bu işi uzun yıllardır yapan eğitimi farklı paradigmalarla (değerler dizisi) anlatan ve aynı zamanda Ithaca Koleji’nde profesör olarak görev yapan Christopher Sperry’i ağırlıyor. Ona hoş geldin diyorum çok keyifli ve yararlı bir konferans olacağını düşünüyorum. Öğrencilerimizin böyle programlardan yararlanıp kendileri için farklı ve yararlı düşüncelerle bu konferanstan ayrılmalarını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “MEDYAYI ETKİLİ VE BİLİNÇLİ KULLANMAK GEREKİR”

Açılış konuşmasının ardından sunumunu gerçekleştiren Christopher Sperry, medya okuryazarlığı eğitimlerini anlattı. Medyayı bilinçli ve etkili kullanmanın önemini dile getiren Sperry: “ Medya mesajlarını ele alırken eleştirel düşünceden faydalanmak gerekir. Farklı kaynaklardan yararlanırken bilginin doğruluğunu ve güvenirliliğine bakmak lazım. Sorgulama alışkanlığını geliştirerek medya mesajları analizinde gerekli soruları sormamız çok önemli” dedi. Sunumunda, medya manipülasyonlarından da (hileli yönlendirme) örnek veren Sperry, etik kuralların önemine değindi.

Konuşmasının ardından Christopher Sperry öğrencilerin sorularını yanıtladı. Soru cevap kısmından sonra, HKÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Gül Rengin Küçükerdoğan, günün anısına medya profesörüne plaket takdim etti. Etkinlik toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Mehmet Sönmez – Harun Mengüç