Gaziantep’in yöresel lezzeti menengiç kahvesi dünya pazarlarına açılıyor.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Gaziantep kahve kültüründe vazgeçilmez bir yeri olan geleneksel ‘Menengiç Kahvesinin’ marka bilinirliğinin artırılmasına yönelik, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle tanıtım faaliyetleri düzenleyeceklerini ifade etti.

Anadolu’da yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep’in zengin bir kültürel mirasa sahip olduğunu kaydeden GTB Başkanı Akıncı, “Köklü geçmişimizin bir emaneti ve bir nişanesi olarak günümüze kadar uzanan kadim değerlerimizi yaşatmak ve marka bilinirlikleriyle birlikte gelecek nesillere taşınmasına katkı sunmak istiyoruz. Bu nadide kültürel miraslarımızdan birisi de hiç kuşkusuz bugün proje sözleşmesini imzaladığımız Osmanlıdan bizlere yadigâr geleneksel “Gaziantep Menengiç Kahvesidir”. Şehrimizde ve bölgemizde bilinmesine ve tüketilmesine rağmen, ulusal ve uluslararası pazarlarda istenilen seviyede tanıtımının yapılamamasından dolayı günümüzde tüketim alışkanlığı azalan menengiç kahvesini Gaziantep’in güçlü bir marka değeri olarak hak ettiği konuma tekrar taşımak istiyoruz. Bu bağlamda borsamızın İKA destekleriyle hazırladığı ‘Menengiç Kahvesini Tanıtıyoruz’ projesi, ürünün hem küresel piyasalarda tanıtımına hem de ticari alanda gelişimine katkı sağlayacaktır” dedi.

Menengiç Kahvesi

Menengiç Kahvesi’nin temel bitkisi olan menengiç; sakız ağacıgillerden olup, ülkemizde Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde yabani olarak yetişen bir tür fıstık ağacıdır.

Menengiç, kırmızı renkte çiçeklenir ve olgunlaşınca mavi/mor arası bir renk alır. Olgunlaşan çedeneler toplanır, yıkanır ardından kurutulur. Kurutulduktan sonra kavrulma işlemine geçilir, koyu kahve rengini alana dek tıpkı kahve gibi kavrulur. Normal kahve kavurma işleminden sonra kavrulan çedeneler macun kıvamına gelene kadar ezilir. Elde edilen yağlı ve tanecikli macuna Menengiç Kahvesi denir.

HKU HABER MERKEZİ ASLI NUR GEZER