Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’e gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline gelen önemli mekânlardan biri olmaya devam ediyor.

Çekiç seslerinin hiç susmadığı çarşının, yıllar öncesine dayanan bir geçmişi var. Bir ticaret merkezi olan Gaziantep’te üretilen bakır eşyalar, birçok şehirde ve ülkede sofraları süslemekte.

Yusuf Büyükçapar, Bakırcılar Çarşısı’nın hemen girişinde bir dükkanı bulunuyor. Sabahtan akşama kadar elinden tepsi düşmüyor. Çekiç darbesiyle bakırı örseliyor tam 10 yıldır.

Mesleği babasından almış. Tüm ailesinin geçimini bakırcılıkla sağlıyor. Bakırcılıktan aldığı en büyük hazzın, çekiş sesleri ile işleme kalemlerinin hareketleri olduğunu belirtiyor.

Kendisine zevk veren bu işi, abartılı bir kazancı olmasa da yapmaya devam edeceğini söylüyor. Mesut Keklik de yanı başındaki komşusu. O da 30 yıldır mesleğin içinde. 13 yaşındaki çocuğunu da bu işe ısındırmaya çalışıyor. ‘Her şeyi çekiç seslerinin susmaması için yapıyoruz’ diyen Keklik, mesleği yaşatmak için çalıştıklarını ifade ediyor.