HKUHABER – Gaziantep’te bir konferansta konuşan Acar Baltaş çocukların, ekran başında geçirdiği zaman arttıkça daha mutsuz olduklarını söyledi.

Psikolog ve yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, Gaziantep’teki özel bir okulda “Potansiyelini Hayata Yansıtan Çocuklar Yetiştirmek” başlıklı konferansta, çocukların kişiliklerini oluşturan farklı faktörler olduğunu belirterek, ekran başında geçirdikleri zaman arttıkça çocukların, özellikle ergenlik döneminde mutsuz olduğunu söyledi.

Özellikle sosyal medyada gerçekçi olmayan bir dünyanın sunulduğunu, insanların hepsinin en mutlu oldukları zamanları buralarda paylaştığını anlatan Baltaş, “Sahte mutluluklar ve resimler. Bunlara bakanlar da insanlar nasıl hayatlar yaşıyor diye düşünüyor. Dolayısıyla ne kadar çok ekran zamanı o kadar derin mutsuzluk ve yalnızlık. Çocukların bir şeye bağımlı olması, bu şey ne olursa olsun kimlik kazanma çabasıdır, dünyayla başa çıkmaktaki güçlüktür. Çocuk kimlik kazandıkça, ekrandan ve bağımlılıklardan uzaklaşır.” diye konuştu.

HKUHABER – HAZER KARAKURT