Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi tarafından, Uluslararası Bakalorya Eğitimci Sertifikasının (IBEC) onayı alındı.

Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Eğitimi (IB-PYP) veren okullarda çalışabilmek için öğretmenlere ön koşul olarak sunulan IBEC, HKÜ Eğitim Fakültesinde uygulanacak.

ALTI AYLIK EĞİTİM
Üç ile on iki yaş arasındaki öğrencilerin hem sınıfta hem de dış dünyasında, araştıran, sorgulayan bireyler olması için tasarlanan sertifika programına, öğretmenler ve eğitim fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri katılabilecek. Ulusal ve yerel müfredatların çoğunun gerekliliklerine uyum sağlayacak şekilde hazırlanan programa katılanlar, altı aylık bir eğitimden geçecek. Altı ayın sonunda sertifikayı alacak olan öğretmenler ve eğitim fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri, belirlenen yaş aralığındaki çocuklara IBEC eğitimini verebilecek. Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Görsev Sönmez Boran, IB programlarının, evrensel düzeyde gerçek yaşam becerisi yüksek insanlar yetiştirmeye hizmet eden bir uygulama olarak tanımladı. Yrd. Doç. Dr. Boran, “IBEC sertifikası artık müfredatların vazgeçilmez eğitim programı haline gelmeye başladı. Sertifika programının hem eğitim fakültesinden mezun olacak hem de mezun durumda olup hizmet içi görev yapan öğretmenler için güzel bir fırsat olacağı düşüncesindeyim” dedi.

PROGRAM BİZİ ONURLANDIRDI
“Öğrencilerin entelektüel, sosyal, duygusal ve fiziksel esenliğini sağlayacak şekilde tasarlanmış program, dünyanın önde gelen üniversitelerinde de uygulanıyor” diye konuşan Boran, “Yurt içinde ve yurt dışında üç ile on iki yaş arasında eğitim veren okullar da çalışmalarını kolaylaştıracak olan bu programın üniversitemizde verilmesi de bizi ayrıca onurlandırdı” dedi.