Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın ikinci, Dünya’nın dördüncü en büyük Doğal Yaşam Parkı olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin Halkla İlişkiler Müdürü Özgür Karetli HKÜ Haber’e konuştu…

Türkiye‘de ve dünyada ilk kalite belgesi alan hayvanat olma özelliğini taşıyan Gaziantep Hayvanat Bahçesi Halkla İlişkiler Müdürü Karetli; “Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin en geniş hayvanat bahçesi konumunda olduğu için Türkiye ve Dünya’nın TUR listesine girmiştir. 2015 yılında 3 milyon ve 2017 yılında 3,5 milyon ziyaretçi ağırlanmıştır. Gaziantep hayvanat bahçesinde 200 dönüm arazi içinde 351 tür 7bin 500 adet hayvan bulunmaktadır. Daha çok Afrika kökenli ve yaban hayvanlarımız vardır” diyor.

HKÜHaber’den Ayşegül Gökçe Dağdelen Gaziantep Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi Halkla İlişkiler Müdürü Özgül Keretli ile sizler için bir röportaj gerçekleştirdi.

Özgür Karetli – Ayşegül Gökçe Dağdelen

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin büyüklüğü ve doğal yaşam alanlarını görmekteyiz. Bununla birlikte tarihi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Burç Ormanları içerisinde bin dönümlük bir alan olan Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Alanı olarak tahsis edilmiş ve Gaziantep’te her zaman eksikliği hissedilen Doğal Hayatı Koruma alanı (Hayvanat Bahçesi) olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından tanzim edilmiştir. Hayvanat Bahçesi çalışmalarına 1998 yılında başlanılmış ve 2002 yılında tamamlanarak şu anda Türkiye’nin en geniş alana sahip, Avrupa’da ise belli bir sıralamaya girmiş en büyük hayvanat bahçesi konumundadır.

Ayşegül Gökçe Dağdelen

Gaziantep Hayvanat Bahçesini diğer hayvanat bahçelerinden ayıran özellik nelerdir?

Öncelikle bin dönümlük bir araziye sahip olması hayvan türü yani hem alan hem hayvan türü açısından ayırıcı bir özelliktir. Gaziantep hayvanat bahçemiz Türkiye’de bir ilkleri gerçekleştirmiştir. Türkiye‘de ve dünyada ilk kalite belgesi alan hayvanat bahçesidir. 

TÜBİTAK tarafından 4 ay boyunca yapılan incelemeler sonucunda ISO 18000, ISO 14000, ISO 9000 belge almıştır. Bu belgeler ise iş sağlığı, personel güvenliği ve çevre düzenlemesi açısından 3 belgedir. Türkiye’nin en geniş hayvanat bahçesi konumunda olduğu için Türkiye ve Dünya’nın TUR listesine girmiştir. Bir diğer ayrıcı özelliği ise Türkiye’de ilk safari parkı burada bulunmaktır. 2015 yılında 3 milyon ve 2017 yılında 3,5 milyon ziyaretçi ağırlanmıştır. Bunlarda bizi diğer hayvanat bahçelerinden ayıran en önemli özelliklerimizdir.

Gaziantep hayvanat bahçesinde bulunan hayvanların bakımları nasıl yapılıyor. Bu hayvanların barınakları neye göre yapılmıştır.

Gaziantep hayvanat bahçesinde 200 dönüm arazi içinde 351 tür 7 bin 500 adet hayvan bulunmaktadır. Daha çok Afrika kökenli ve yaban hayvanlarımız vardır. Bahçemiz 1000 dönüm bir alan içinde olduğu için doğal ortamlarına yakın barınaklar yaptık. Öyle bir ortam ki; yırtıcı hayvanlar bahçemizin kuzeyinde, çift tırnaklı hayvanlar bahçemizin güneyinde yer almaktadır. Böyle bir ortam yapmamızın sebebi aslanın, kaplanın en sevdiği hayvan ceylan, geyik, karaca; ceylanın, geyiğin, karacanın en korktuğu hayvan ise aslan ve kaplandır. Bu sayede hiçbir hayvanın kokusu ve sesi birbirine hiç karışmıyor çok rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar ve bunun sonucunda üreme sayısında artış görüyoruz.

Yaban hayvanları ısıtmaya gerek duymadıkları için ceylan, geyik, karaca, lama gibi hayvanlar doğal ortamına yakın barınaklar yaptık. Örneğin 30 dönüm arazi içerinde 40-50 ceylan yaşayabiliyor. Ama ısıtmaya ihtiyaç duyulan hayvanlar da zürafa, aslan, kaplanlar için kapalı barınaklar yaptık. Her bir barınağın 30-40-50 m2 alan içerisinde hem yazlığı hem kışlığı bulunmaktadır. Hayvanlarımız kışın kapalı ısıtmalı bölümlerde yazında açık havuzlu bölümlerde kalıyor.

2019 yılında açılışı yapılan Tropik Kelebek Vadisi hakkında ve hayvanat bahçesine gelen yerli yabancı turistler hakkında bilgi verebilir misiniz?

2015 yılında Safari Parkını, 2017 yılında Zooloji Müzemizi, 2019 yılında Kelebek bahçemizi açtık. Kelebek bahçemizde Filipinler’den getirilen 50 tür ve 1500 adet kelebek bulunmaktadır. Ortamlarına göre de yapay doğala yakın bir nemli ortam yarattık. Kuluçka makineleri ile pupalardan çıkan kelebeklerin ömrü 1 hafta 10 gün olduğu için öldükleri zaman kuluçka makinelerinde pupalardan yeni kelebek larvalarının çıktığını görebilirsiniz.

Ziyaretçilerin ilgisi nasıl peki Hayvanat Bahçesine…

Ayrıca 2001 yılında açılan hayvanat bahçemiz 300 kişi ile başlayıp 19 yıl içinde yerli yabancı turist sayımızı yılda 3,5 milyona çıkardık. Bu yılda hedefimiz 4 milyona yakın ziyaretçi almak.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinde bir safari parkı yapıldığını söylediniz. Bununla ilgili bilgi verir misiniz?

Hayvanat Bahçemizde Safari Parkı da 200 dönüm arazi içerisinde yaklaşık 150 tür ve 300 ‘e yakın hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu da birbirine zarar vermeyen, yırtıcı hayvanlar hariç çift tırnaklılar olsun, tek tırnaklılar ve perdeli ayaklılar olsun hepsini aynı oramda görebilmekteyiz. Hayvanların doğal ortamını bozmadan yemlikleri, su kapları ile geniş mekânda kardeşçe yaşaya bildikleri bir alan sunduk.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi içerisinde bulunan ve birçok insanın ilgi duyduğu zooloji müzesi hakkında neler söylersiniz?

Zooloji Müzemizi 2017 yılında açtık. 300 tür 700 adet hayvan bulunmaktadır. Buradaki hayvanlarımızı hem Türkiye içerisinden hemde diğer hayvanat bahçelerinden ölen hayvaları getirtip tahrip sanatı ile burada doldurma yaptık doğal ortamlarına yakın bir kompozisyonda kimi uçarken kimi avlanırken kimi av olurken bir kompozisyon yarattık.

HKÜ HABER MERKEZİ – RÖPORTAJ VE FOTOĞRAFLAR A. GÖKÇE DAĞDELEN