Gaziantep’te düzen “2023 Eğitim Vizyonu” çalıştayına Prof. Dr. Edibe Sözen de konuşmacı olarak katıldı.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, “2023 Eğitim Vizyonu” çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda 2023 yılına kadar eğitim alanında neler yapılması gerektiği konuları ele alındı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Edibe Sözen 2023 eğitim vizyonun önemli olduğunu belirterek, bugün düzenlenen çalıştayın bir paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, çalıştaydaki konuşmasında, farklılıkların zenginlik olarak görülmesi, tek tip insan yetiştirmeden, iyi insan, vicdanlı insan yetişmesi için bir yol haritasının gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Gül, 2002 yılına kadar Gaziantep’te yapılan toplam derslik sayısının 5 bin 800, şu an yapılan toplam derslik sayısınınsa 19 bin civarında olduğunu vurgulayarak, “Devam eden ve kabul aşamasında olan da 4 bin dersliğimiz var. Geldiğimiz nokta ve eğitime yapılan yatırım itibarıyla çok önemli bir yatırım yapıldığını görüyoruz ama buna rağmen 4 bin ilave dersliğe ihtiyacımız var.” ifadesini kullandı.

Oğuzeli’nde başlayan ve tüm Gaziantep’te devam eden “Ben Okuyorum, Gaziantep Okuyor” projesi kapsamında gönüllü öğretmenlerin öğrencileri evlerinde ziyaret ederek, velilerle kitap okuduğunu belirten Vali Gül, bunu yaparak hem velileri evlerinde ziyaret etmiş olduklarını, hem de öğrencinin hangi şartlarda yaşadığını görme fırsatı bulduklarını kaydetti. Gül, aynı zamanda velinin ve öğrencinin kitap okumalarını sağlayarak toplumda farkındalık oluşturduklarına dikkat çekti.

Prof. Dr. Edibe Sözen

Çalıştaya, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Güner Dağlı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Aksoy, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, sivil toplum kuruluşları ve eğitim camiasının temsilcileri katıldı.