Gaziantep bir ay sürecek olan kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Ayıntap Sanat Festivalinin ilk etkinliği “Kırkyama” konulu sergiyle açılış yapıldı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri Ayıntap Sanat Festivali kapsamında “Kırıkyama” konulu sergi sanatseverlerle buluştu.

Hışvahan’da düzenlenen Gaziantep Kültür ve Sanat Günleri etkinliğinin tanıtım toplantısına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe Sözen, Sanatçı Ahmet Güneştekin, galeri yöneticileri Hayrunisa Taşyar ve Ayşe Jaber katıldı.

SERGİ, KADIN HİKAYELERİNİ KONU ALIYOR 

Eserler hakkında bilgi veren ve eserlerin Türkiye’de ilk defa sergilendiğini belirten küratör Ahmet Güneştekin, “Burada yer alan eserler kadın hikayeleri üzerine yani, Anadolu’da annelerimizin, nenelerimizin yapmış olduğu seccadeler, battaniyeler, eski ‘kırkyama’ işleridir. Bütün Ortadoğu coğrafyasına ait birçok ülkede olan bir kültür, olmasının yanı sıra bizde de hala devam eden bir kültür. Sergide Kırkyama tekniğiyle bugünkü çağdaş yaşamı buluşturdu. İlk defa Türkiye’de burada sergilendi. Daha önce yurt dışında birçok şehirde gösterildi” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Kültür Sanat ve Tanıtım Günleri kapsamında düzenlenen etkinlikteki gelirin çocuklar yararına bağışlanacağı belirtildi..

HKU HABER MERKEZİ ASLI NUR GEZER