Gaziantep’te yöresel ürün denilince akla ilk gelen yer olan tarihi Almacı Pazarı 250 yıllık geçmişiyle, kültürel, tarihi ve kuşaktan kuşağa aktarılan meslekleriyle öne çıkıyor.

Gaziantep’te Bakırcılar Çarşısı’nın karşısında yer alan pazar, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri. Pazarda dükkânlar mevsimine göre patlıcan, biber ve kabak kuruları, kuruyemiş, üzümden yapılan bastık, sucuk, biber ve domates salçaları satışa sunuluyor.

Her birinin etrafa yayılmasıyla ortaya çıkan koku insanları adeta mest ediyor. Tavanlardan sarkan kurutulmuş biber, patlıcan, kabak, bamyalar ve daha birçok yöresel ürün bu pazarda yer alıyor.

İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Geçmişte elma meyvesinin nadir bulunması ve bu tarihi pazarda tane ile satışa sunulması nedeniyle Elmacı/Almacı Pazarı ismiyle anılıyor.

Pazarda; çeşitli baharatlar, Antep fıstığı, acılı acısız salçalar, şire türleri de satılıyor. Çarşı ziyaretçilerine Gaziantep’in toprağında yetişen tüm ürünleri sunuyor.

Fıstığın tezgahlardaki üstünlüğü çarşıdaki bütün dükkanlarda kendisini hissettirirken, kavrulmuş tuzlu fıstığın yanı sıra mevsimine göre taze ben fıstık, ağaç altı ve kuru kırmızı fıstıklar da yer alıyor.

HKÜ HABER MERKEZİ KEVSER ŞAN