Gaziantep Valisi Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Oğuzeli’nde kurulacak olan Tarım ve Gastronomi okulunun devam eden inşaatını inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın hazırladığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın onayladığı “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Gastronomi Okulu Projesi” yöresel tatların korunması ve doğru tarım tekniklerinin öğretilmesi açısından önemli bir merkez olacak.

50 bin metrekarelik alanda kurulan okulda, kurutmalık ünitesi oluşturularak Oğuzeli patlıcanı ve biberinin kurutmalık üretimi sağlanacak. Eğitimlerdeyse tarım atölyeleriyle doğru tarım için çiftçilere tarımsal eğitimler verilecek uygulamalar düzenlenecek.

Tarım ve Gastronomi Okulu, şehrin damak hafızasını da koruyacak. Yapılması planlanan butik tohum bankası ve baharat müzesiyle, yemek kültürünün korunması hedeflenecek. Oluşturulan seralarda Gaziantep’in yöresel ürünlerinin üretimleri gerçekleştirilecek.

HKÜ HABER MERKEZİ