Gaziantepliler yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi her gün bir komşuda buluşarak bayrama özel “yuvalama” yemeği hazırlıyor.

Gaziantep ilinin en zor en lezzetli yemeklerinden birisi yuvalama. Ramazan Bayramında Gaziantep’in vazgeçilmezlerinden biri; ilk gün  sabah kahvaltısında yuvalama ve şehriyeli pirinç pilavıdır.

Bayrama 1 hafta kala komşular ile iftar sonrası her gün  bir evin yuvarlaması yapılır. Her bir yemek kaşığına 40 tane yuvarlama sığmalı dermiş eskiler o yüzden zahmete değecek bir lezzeti vardır.

Gaziantep mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan, et, pirinç, nohut ve yoğurtla hazırlanan bu zahmetli yemek, bayram sofralarının da baş tacı. Uzun uğraş gerektirdiği için genellikle kadınların bir araya gelerek yaptığı “yuvalama”, ramazan ayının son günlerinden başlayarak bayram için hazırlanıyor. 

Kuşbaşı eti, yağsız kıymayla yoğrulup küçük küçük yuvarlanan hamuru, haşlanmış nohudu, yoğurdu ve yağda kızartılıp üzerine dökülen nanesiyle beraber yuvalama yemeği bayram gününün ana menüsü ve asıl yiyeceği olarak sofranın baş köşesindeki yerini alıyor.

Bayramda namaz çıkışında kahvaltıda yeniyor. Genelde yılda bir kez ve sadece Ramazan Bayramı’nda yapıldığından bu bayramla özdeşleşen bir yemek olmuş. Ve Antep’te Ramazan Bayramı denince ilk akla gelen şey olmuş aynı zamanda.

HKUHABER – KEVSER ŞAN