HKÜ Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu ve Doç. Dr. Feyza Doyran İstanbul’da düzenlenen ‘Öğretmene Değer Hayata Değer Sempozyumu’na katılarak birer sunum yaptı…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine, eğitim alanında karşılaşılan sorunların tespiti ve çözüm önerileri geliştirmelerine destek olmak amacı ile Avcılar Kaymakamlığı ve Avcılar Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği çerçevesinde öğretmenlere yönelik eğitim sempozyumu düzenlendi.

Türkiye çapında alanında uzman akademisyenlerin ve katılımcıların sunumlarının bulunduğu ilçe öğretmenlerine yönelik bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Öğretmene Değer Hayata Değer Sempozyumu’nda Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özge Hacıfazlıoğlu ve Doç. Dr. Feyza Doyran’ın da konuşmacı olduğu sempozyumda eğitimde şiddet masaya yatırıldı.

‘Öğretmen ve öğretmenin iade-i itibarı’

‘Öğretmen ve öğretmenin iade-i itibarı’ konulu bölümde konuşan Gaziantep’teki Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ana bilim dalı öğretim üyesi Prof Dr. Özge Hacıfazlıoğlu, öğretmene yönelik şiddet hareketinin ardında çoğu zaman ailenin tutumunun çıktığını söyledi.

Prof.Dr. Hacıfazlıoğlu, şöyle dedi: “Ailenin öğretmen ile ilgili yaptığı yanlış veya yanlış yöne çekilebilecek bir yorum, çocuğu etkileyebiliyor. Birinci grup aile; öğrenciyi, öğretmeni hatta okul yönetimi dahil her şeyi kontrol altında tutmak istiyor. Bunlara bakarsanız çocuğu tek başına dersi de halledebiliyor. Bunların yanında çocuğu ile ilgilenemeyen bir aile yapımız var. Göç alan bölgedeyiz. Mülteci çocuklarımız var. Göç ile gelen aileler var. Bunlar, ‘Çocuğumuz ile ilgilenmeyi istiyoruz. Ama halimiz yok. Zorluklar altında çalışıyoruz. Gece mesaisine kalıyoruz’ diyor. Çalıştırılan veya kardeşlerine bakmak zorunda kalan çocukları var. Öğretmen, okuldaki çocuğu eğitiyor, bunların anne ve babaları ile uğraşıyor. Kendi evine gittiğinde yaşamı; eşi, çocukları, evi, annesi- babası var.  O tamamlayıcı dengeyi kuramıyor. Hayatı ödün vermekle geçiyor. Şiddeti önlemeye çalışmaktan ziyade çocuklara çok küçük yaşta öğretmene saygı ve sevginin tohumlarını evin içerisinde nasıl ekip- yeşerteceğimiz çok önemli parametre.”

HKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Feyza Doyran da, toplumda kadına, öğretmene, doktora, hayvana, şiddet görüldüğünü, bunun önüne geçilebilmek için düzenlenen panellerde kullanılan ‘şiddet’ kelimesi ile amacın aksine şiddetin kanıksanır hale getirilerek, normalize edildiğini söyledi. Doç.Dr. Doyran, “Olumsuz dili sürekli kullanarak bir anlamda olumsuzu pekiştiriyoruz. ‘Şiddet yapmayın’ derken istemediğimiz şeyleri pekiştiriyoruz” dedi.