Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademisyenleri İstanbul Havalimanı’nın taşınma sürecini gözlemci olarak takip ediyor.

İstanbul Havalimanı’nın taşınma sürecine HKÜ Eski Rektörü ve Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tamer Yılmaz’ın yanı sıra HKÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Arayıcı ve Dr. Öğrt. Üyesi Yunus Kılıç da şahitlik ediyor.

Kalyon Grup’un da ortakları arasında yer aldığı İstanbul Havalimanı (İGA) 6 Nisan’dan itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak. Atatürk Havalimanı ise bu tarihten itibaren kullanılmayacak.

Dünyanın en büyük havaalanı olan İstanbul Havalimanı’nın taşınma süreci, 5 Nisan gece saat 03.00’te başladı. Toplamda 5 bin tırla dünyanın en büyük lojistik taşınması gerçekleştiriliyor.

Aralarında HKÜ’den isimlerin de bulunduğu Gözlemci Akademisyen Grubu Atatürk Havalimanının tarihi taşınmasının her anına gözlemlemek için İstanbul Havaalanında kurulan gözlem merkezinde kamp kurdu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI

İstanbul Havalimanı yıllık yaklaşık olarak 150 milyon yolcu kapasitesi bulunuyor. Her piste saatte 19 iniş veya kalkış yapılabilecek. Hava limanındaki apron kapasitesi ise 500 uçak. Günümüzün en büyük uçaklarından Airbus A380 ve Boing 737-800 gibi uçakların iniş-kalkışı mümkün olacak.

DÜNYANIN EN TEKNOLOJİK HAVALİMANI

Yeni havalimanının uçtan uca teknolojik alt yapısı sayesinde yolcuların pasaport, gümrük noktaları ile check-in kontuarlarında bekleme süreleri azalırken, 55 bin kişiye eş zamanlı, kesintisiz, hızlı ve güvenli internet sağlanacak.

Havalimanına döşenen fiber kablo uzunluğu ise İstanbul- Berlin arasındaki 1700 km’ye eşit.

GA Havalimanı İşletmesi tarafından kurulan İGA Bilişim, İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm teknolojik altyapısını ve bilişim hizmetlerini sağlıyor, bu hizmet dünya çapında alanında verilen en büyük hizmet niteliğinde.

Toplam 780 kişilik bir ekip ile havalimanının, altyapı, güvenlik, havacılık, iş uygulamaları ve yazılım geliştirme gibi 5 ana sisteminden sorumlu olan İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği milli sistemleri kullanıyor.

Yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar ile kurulan İGA Bilişim şirketi İstanbul Yeni Havalimanı ile dünyanın en büyük havalimanının tasarım, kurulum, entegrasyon ve devreye alma işlemlerini gerçekleştiriyor.

Mühendisler tarafından geliştirilen, yolcuların daha kaliteli vakit geçirmesi için düşünülmüş hızlı geçiş sistemleri, ücretsiz internet, dinamik bekleme süreleri bildirimleri, akıllı otopark sistemleri, yeni nesil sadakat yönetimi sistemleri, kayıp eşya yazılımı, apron kartı başvuru portalı gibi uygulamalar da ilk defa kullanılıyor.

HKÜ HABER MERKEZİ – FATMA ÖZCAN