Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) bu yıl Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ilk kez verilecek “Medya Mükemmellik Ödülleri”ne ev sahipliği yapacak. Ödüller, 2 Nisan’da HKÜ’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

RTÜK, bir ilke imza atarak bu yıl ilk kez toplumsal gelişmeye katkı sağlayan yayıncılara ‘Medya Mükemmellik Ödülleri’ verecek.

‘Medya Mükemmellik Zirvesi ve Ödülleri’ adıyla düzenlenecek etkinlik radyo ve televizyon dünyasında toplumsal sorumluluk bilincini desteklemek, yayıncı kuruluşların sosyo-kültürel ve ekonomik gelişmenin bir parçası olarak faaliyet göstermelerini özendirmeyi amaçlıyor.

‘SOSYAL POLİTİKALAR VATANTAŞLAR TARAFINDAN SAHİPLENİNCE BAŞARIYA ULAŞIYOR”

Akademik camiayla iş birliği içerisinde yürütülen çalışmaları değerlendiren Üst Kurul Başkanı, Ebubekir Şahin, ülkelerin sosyal gelişmişliğinde medyaya büyük roller düştüğüne dikkati çekti.

Şahin, “Sosyal politikaların vatandaşlar tarafından sahiplenilmesi ve toplumsal bir konu haline gelmesi büyük önem taşıyor. İşte tam da bu noktada medyaya büyük ihtiyaç var” dedi.

Sağlık, eğitim, çalışma, sosyal hizmetler, çevre, kültür ve sanat, yerel yönetimler gibi alanlarda sosyal politika çözümleri geliştiren devletlerin, tek başına etkili olamadığını anlatan Şahin, bu tür çalışmaların vatandaşlar tarafından sahiplenildiği takdirde başarıya ulaştığını söyledi.

ÖDÜL TÖRENİ 2 NİSAN’DA HKÜ’DE

Etkinliğin zirve bölümüne HKÜ ev sahipliği yapacak. HKÜ Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, kentin ödüllerin verileceği 2 Nisan 2020 tarihini iple çektiğini belirtti.

“Medya Mükemmellik Zirvesi ve Ödül Töreni”ne ev sahipliği yapacak olmalarının kendilerini heyecanlandırdığını belirten Sözen, Türkiye’nin sosyal politika uygulamalarının vatandaşlarca benimsenmesinde medyanın büyük etkiye sahip olduğunu ifade etti.

“Medya, ailenin korunması, kadına yönelik şiddet dahil her türlü toplumsal şiddetle mücadelede, yoksunlukla, bağımlılıkla mücadelede önemli bir sestir” diye konuşan Sözen, Mükemmellik Ödülleri’nin medyayı bu yönde daha duyarlı olmaya taşıyacağını belirtti.

BAŞVURU TAKVİMİ

“Medya Mükemmellik Ödülleri”ne başvurular Ocak ayı içinde başlayacak. Yayıncı kuruluşlar, başvuru için organizasyonun web sitesi olan www.medyamukemmellik.com adresinden ayrıntılı bilgi alabilecekler.

Ulusal, bölgesel ve yerel lisans türlerinde, Haber, Drama, Müzik ve Eğlence, Eğitim ve Kültür ile Çocuk Programları dallarında en iyilerin ödül alacağı etkinliğe, sosyal politika alanını ilgilendiren konularda toplumun gelişmesine olumlu katkıda bulunmuş olan programlar ile başvurular gerçekleştirilecek. Etkinliğin “Seçici Kurul” üyeleri ise üniversitelerin İletişim Fakültelerinde görev alan öğretim üyelerinden oluşuyor.

HKÜ HABER MERKEZİ