Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ)’de Akıllı Kampüs İdeathon Fikir Atölyesi düzenleniyor.

Genç girişimciler, bu atölyede hem öğrenecek hem fikir üretecek. Başvurular ise 12 Nisan’da sona eriyor.

HKÜ kampüsünde gerçekleştirilerek dijital dönüşüm çalışmaları sonucunda özgün bir akıllı kampüs modeli geliştirilmesi, araştırma-uygulama altyapısının modernize edilmesi ve yeni modelin yaygınlaştırılması planlanıyor.

Akıllı Kampüs’te öğrenci, akademisyen ve KOBİ’lerin çeşitli projelerine yer verilecek. Bu projelerden bazıları Güneş Panelleri, Network Altyapısı ve Yapay Zeka Merkezi’nden oluşacak. Yeni projelerin üretilmesine teşvik edilecek. Akıllı Kampüs Projesi kapsamında belirli konularda yeni fikir ve projelerin hayata geçirilmesi amacı ile katılımcıların, etkinlik temasına uygun olarak takımlar halinde çalışması planlanıyor.

Fikir Ideathon’da, fikirler geliştirilecek ve yaklaşık 24 saatlik sürede yeni iş fikirleri jüriye sunulacak. Çeşitli konularda gerçekleştirdiği hackathonlar ile bölgede teknoloji odaklı girişimciliği harekete geçiren HKÜ şimdi de “Akıllı Kampus” temalı Ideathon ile fikirler hazırlanacak geliştirilecek. Öğrenci, akademisyen, KOBİ’ler ve diğer paydaşları bu alanda projelerle geliştirerek, profesyonel iş yaşamına adım atılacak.

IDEATHON NEDİR?

Belirli konularda yeni fikir ve projelerin hayata geçirilmesi amacı ile katılımcıların, etkinlik temasına uygun olarak takımlar halinde çalışarak yarıştıkları fikir maratonudur. Ideathon’da, yeni iş fikirlerinin geliştirilmesi sonrasında jüriye sunum yapılarak kazananlar belirlenir.

Çeşitli konularda gerçekleştirdiği hackathonlar ile bölgede teknoloji odaklı girişimciliği harekete geçiren Hasan Kalyoncu Üniversitesi şimdi de “Akıllı Kampus” temalı Ideathon ile öğrenci, akademisyen, KOBİ’ler ve diğer paydaşları bu alanda projeler üreterek ticarileştirmeye teşvik ediyor.

Katılımcılardan, akıllı kampüs hedefi kapsamında üniversitenin; Öğrenci-Yönetim-Akademisyen-Sanayi-Toplum gibi paydaşların yer aldığı tüm süreçlerini kolaylaştıracak ya da mevcut problemleri çözecek teknoloji tabanlı çözümler geliştirmeleri beklenmektedir.

Etkinlikte ekip olarak çalışmaya istekli, farklı yetenek ve becerilere sahip katılımcılar takımlar halinde çalışarak, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Akıllı Kampus Projesi’nde uygulanabilecek;  yapay zeka, nesnelerin interneti, büyük veri, sanal / artırılmış gerçeklik, blockchain vb. yeni ve yükselen teknolojilerin de yer alabileceği projeler üretirler.

Ideathon’da ortaya çıkacak proje önerilerinin gerçekleştirilmesine yönelik olarak HKÜ tarafından ilerleyen aşamalarda (eğitim, mentörlük, prototipleme vb.) farklı destek mekanizmaları devreye alınabilecektir.

HKÜ HABER MERKEZİ – FATMA ÖZCAN