HKUHABER / KalMIREC’in organize ettiği ve Yazar Yıldız Ramazanoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı söyleşi HKÜ kampüsünde gerçekleştirildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen gerçekleştirdi.

Yazar Yıldız Ramazanoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı, “Türkiye’de Kadın Yazar Olmak” söyleşisi Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde (HKÜ) kampüsünde yapıldı.

Programın açılışında konuşan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektör V. Prof Dr. Edibe Sözen, kadın yazarların çeşitli mücadeleler verdiğini dile getirirken, “Önceden bu tür programları yaparken bayanlar oluyordu ama artık erkeklerde geliyor. Kızlar, erkekler bir arada bu evrensel günü kutluyoruz. Yıldız Ramazanoğlu bizim kuşağımızı çok iyi tanır” diye konuştu.

HKÜ Göç Araştırmaları Merkezi (KalMIREC) tarafından organize edilen söyleşinin moderatörlüğünü HKÜ öğretim üyesi ve KalMIREC Başkanı Doç. Dr. Emel Topçu yaptı.

Topçu ise, “Biz 42 yıllık arkadaşız. 18 yaşımızdayken tanıştık. Şuan öncü bir kadın oturuyor. Onu tanıdığıma yan yana oturmaktan mutluyum” dedi.

“ÜNİVERSİTEYİ GÖRÜNCE ÇOK DUYGULANDIM”

Konuşmasında hayal etmenin önemine değinen Ramazanoğlu, “Hasan Kalyoncu Üniversitesi Songül Kalyoncu’nun hayaliydi. Buraya gelince ve bu üniversiteyi görünce çok duygulandım.” diye konuştu.

Haksızlığa karşı yazmaya başladığını dile getiren Yıldız Ramazanoğlu, “Bir takım haksızlıklara, bizi inciten şeylere karşı küçük bir kız çocuğu olarak ne yapabilirdim. Elimde başka bir gücüm, silahım yok o halde ben yazarak, kendimi ifade ederek ortaya koyabilirim diye düşündüm. Şiirler yazmaya başladım. Haksızlığa karşı yazdım. Kelimelerin gücünü keşfettim. Kelimeler çok büyülü ve güçlü” dedi. 

Söyleşiye öğretim üyeleri ve öğrencilerin ilgisi yoğundu.


HABER: FATMA ÖZCAN