Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hukuk Fakültesinde Hayvan Hakları Hukuku dersi, farkındalılık oluşturabilmek amacıyla sınıfa getirilen hayvanlarla birlikte gerçekleştiriliyor.

Ceza hukukunun hayvanlara yönelik hükümler gibi çeşitli konuların işlendiği dersin ilk konuğu, Gaziantep Canlı Hayatı İyileştirme Derneğine (CAHİDE) barınağından getirilen iki yavru köpekler oldu.

Öğrencilerin ilgi odağı olan yavru köpekler, derslerin hem renkli geçmesine hem de hayvan sevgisine katkı sunuyor.

HAYVAN HAKLARI DERSİ VEREN İKİNCİ ÜNİVERSİTE

HKÜ, Türkiye’de öğrencilerine ‘Hayvan Hukuku’ dersi veren ikinci üniversite oldu. Öncelikli olarak Hukuk Fakültesinde başlayan ‘Hayvan Hukuku’ derslerinde uygulamalı olarak öğrenciler bilgilendirilirken, doğanın sessiz canlılarının da hakları olduğu hatırlatıldı. Hukuk Uzmanı Dr. Av.Cengiz Bayram ve Prof.Dr. Ömer Özkan tarafından verilecek olan dersler ile toplumda hayvan hakları bilincinin oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, Canlı Hayatını İyileştirme Derneği (CAHİDE) destekleriyle ilk derste iki yavru köpekle uygulamalı eğitim yapıldı. Uygulamalı eğitimde derse konuk olan yavru köpeklerin şaşkınlıkları ile öğrencilerin onları ilgiyle takip etmesi dikkat çekti.

“Zor durumdaki canlıların hukuku üzerinde durmak istedik”

Hayvan Hukuku dersi hakkında bilgi veren Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Özkan, “Biz fakülte olarak son bir yıldır toplumda karşılığı olan fakat bugüne kadar açılmamış olan zor durumdaki canlıların hukuku üzerinde durmak istedik. Bu canlılar yaşadığımız dünyanın dezavantajlı gruplarından bir tanesi. Bu canlılara hayat veren Allah, bizim bu canlılara karşı olan sorumluluklarımızı da bize elbette soracaktır. Çünkü biz doğaya karşı da sorumluyuz. O yüzden bu duyarlılığı sağlamak için böyle bir ders açtık. Bu konuda da Gaziantep’te çok faal çalışan Doktor Cengiz Bayram ile beraber bu hayvan hukuku dersi verilecek. Ben tüm fakültelere de bu dersi açmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

“Diğer canlıların yaşam alanlarına saygı göstermeliyiz”

Dönem boyunca uygulamalı olarak öğrencilere hayvan hukuku dersini verecek olan Uzm. Dr. Av. Cengiz Bayram ise “Bizim hem çevreye hem de diğer canlıların yaşam alanlarına saygı göstermemiz gerekiyor. Bu ahlaki bir kavram ama hukuk da ahlakın yaptırım gücü olan şeklidir. Biz bu nedenle burada bu dersle farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Yani öğrencilerin bu yasayı, bu yasanın eklerini bilmelerini sağlayacağız. Amacımız bu derslerle yöneticileri de biraz olsun harekete geçirmek olacak. Çünkü biz bu canlılarla beraber yaşamak zorundayız. Bu canlılar olmadan bir yaşam düşünülemez, bu canlılar çok sadık canlılar. Biz de bu noktadaki bilgilerimiz öğrencilerimize aktarmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

AA GAZİANTEP