Nisan ayında Gaziantep, yüzde 21,1 artış ve 680,94 milyon dolarlık ihracatla bu güne kadar en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci 2019 yılının dördüncü ayında ihracatın gerek Gaziantep gerekse Güneydoğu Anadolu Bölgesinden artarak devam ettiğini ifade ederek, Nisan 2019 dönemi ihracat rakamlarını açıkladı.

Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yılın ilk dört ayında ihracatta istikrarlı bir şekilde artışının devam ettiğine dikkat çeken Kileci, Ocak – Nisan 2019 döneminde bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,6 artışla 2 milyar 952 milyon dolar, Gaziantep’ten ise, yüzde 11,4 artışla 2 milyar 501 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

Gaziantep en fazla ihracat yapan altıncı il

2019 yılı Ocak – Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,4 artış ile 2 milyar 501 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Gaziantep, Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili oldu. Gaziantep’in ihracatında ön sıralarda tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin geldiği belirtildi.

HKU HABER MERKEZİ ASLI NUR GEZER