İnternetin getirdiği yeniliklerden en çok etkilenen sektörlerden biri de medya. Bu nedenle medyaya insan kaynağı yetiştiren fakülteler de müfredatlarını sürekli yenilemek zorunda kalıyor.

Yeni nesil gazetecilik eğitimi geleneksel gazetecilik eğitimine göre daha karmaşık bir süreci gerektiriyor. O nedenle öğrencilerin mesleğe hazır olması için geleneksel gazetecilik eğitiminin yanında, dijital medya, sosyal medya, internet gazeteciliği, Multimedya vb. gibi alanları da bilmesi gerekiyor.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi de alanında söz sahibi akademisyenler ve sektörden uzman isimlerle öğrencilerini mesleğe hazırlıyor.

Biz de bu söyleşide Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı bölümü öğrencisi Beyza İyikülah’tan öğrencilik deneyimlerini ve yeni medya ile ilgili düşüncelerini dinledik.

Merhaba, kendinizi tanıtabilir misiniz?

Merhaba, ben Beyza İyikülah. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı üçüncü sınıf öğrencisiyim.

Sizinle uzak olmadığınız konuları konuşacağız, geleneksel medya nedir? Günlük hayatımızda nerelerde karşımıza çıkar ?

Geleneksel medya kavramından çok uzak değiliz aslında , gazeteler en büyük geleneksel medya aracı olarak kabul ediyoruz.

Geleneksel medya için gazete dedik, yeni medya nedir?

Yeni medya için aslında daha çok konuşabilirim, yeni medya kavramı internetin hayatımıza girmesiyle başladı. Cep telefonları, televizyon, sosyal ağlar yeni medya aracı olarak hayatımızda yer almaktadır.

Geneleksel medya ve yeni medyanın faydaları nelerdir ?

Geneleksel medya dediğimizde aklımıza gazete getirelim gazete insanların çok aktif olamadığı, yazılara cevap veremediği bir medya aracıdır. Yani tek taraflı bir iletişim modelidir.

İnsanların daha aktif olmasını biraz daha açar mısınız ?
Tabii, Sosyal medya ağlarını düşünelim, bu platformlarda insanların gönderilerine yanıt vererek, mesajlaşarak, beğeniye yorum yaparak iletişime geçiyoruz, bu karşılıklı iletişim oluyor.

Haberler ve olaylar hızla değişiyor ve gelişiyor, baktığımız zaman en hızlı ve zaman kavramı ele alındığında en hızlı erişim hangi medya türünde karşımıza çıkıyor ?

Yeni medyanın sağladığı kolaylıklardan birisi de hızlı ve kısa zamanda haber bakımından güncellenebilir olması. Gazete de olduğu gibi uzun zaman dilimlerine yayılmış bir haber basma alışkanlığı yok artık . Yeni medya dediğimiz haberi hızlı yaymanın en kolay yoludur.

Haberi hızlı yayıyoruz dediniz , pek güvenilir haber mi yayıyoruz?

Yeni medya da haberleri hızlı yayıyoruz ve bunun bir sınırı yok, herkes aklına geleni yazıyor ve yalan haber sık sık önümüze çıkıyor. İşin güzel yanı çıkan haberlerin yalan olduğunu da kısa zamanda duyurabiliyor olmamız.

Son olarak bir iletişimci olarak size sormak istiyorum. Yeni medya kavramını hayatımızda yer etmesi ve edecek olması olumsuz bir durum mudur?

Elbette hayır, iyi ve kontrollü kullanılması halinde gerçekten bizim için teknolojinin en büyük hediyesi olacak.

HKÜ HABER MERKEZİ- RÖPORTAJ ZEYNEP AKGÜN