Türk sinemasının iki değerli ismi İsmail Hacıoğlu ve İsmail Hakkı HKÜ’de öğrencilerle buluştu.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesi ve Sinema TV Kulübü iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte ünlü oyuncular İsmail Hacıoğlu ve İsmail Hakkı HKÜ’lü Öğrencilerle bir araya geldi.

Söyleşisinin açılış konuşmasını HKÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rengin Küçükerdoğan yaptı. Söyleşi Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ertuğrul Acar moderatörlüğünde gerçekleşti.

Ünlü oyuncuların katılımıyla düzenlenen oyuncu söyleşisine öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.

Birbirinden değerli iki oyuncuyu ağırladıklarını ifade eden Küçükerdoğan, iletişim fakültesi öğrencilerinin programı iyi takip etmelerini ve ileride sinemanın her alanıyla ilgili görev almak isteyen arkadaşların bu alanla ilgili soruları ünlü oyunculara sormaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.

“Kendi kurduğum hikayeyle bir film çekmek istiyorum”

Oynadıkları dizi ve filmlerle ilgili deneyimlerini öğrencilere anlatan ünlü oyuncular sinema ile ilgili iş tecrübelerini de katılımcılarla paylaştı. Oyunculuk serüvenini anlatan Ayla Filmiyle gönüllere taht kuran ve şu an oynadığı filmlerle hala adından söz ettiren İsmail Hacıoğlu, erken yaşlarda sinema alanıyla ilgilenmeye başladığını ve mesleğiyle beraber büyüdüğünü ifade etti. Kendi kurduğu hikayeyle ve ekiple de bir film çekme hayali olduğunu belirten Hacıoğlu, “Kendi kurduğum hikayeyle bir film çekmek istiyorum. Oynayacağım filmler de aradığım ilk özellik ekibin ve yönetmenin samimiyeti” dedi.

“Oyuncunun yakıtı duygudur”

Sinema hayatına nasıl başladığını anlatan “Mehmetçik” filminin başarılı oyuncusu İsmail Hakkı, oynadığı dizi ve filmler hakkında konuştu.

Tecrübelerini öğrencilerle paylaşan İsmail Hakkı: “İzlediğimiz filmlerden ve dizilerden aslında dersler çıkarmamız lazım. Filmin sanat yönünü her zaman tartışmalıyız. Bu alanla uğraşmak isteyen arkadaşlara tavsiyem; sinemanın sevmeden yapılamayacağı kanaatindeyim. Sinemaya tamamıyla ticari yönüyle bakmamamız lazım. Oyuncunun yakıtı duygudur” ifadelerini kullandı.

“Kültürel anlamda çok kıymetli ve zengin bir ülkede yaşıyoruz “

Sinemanın ticari kaygıların yanı sıra daha çok gönül işiyle ortaya çıkacak bir sanat olduğunu ifade eden İsmail Hakkı Ürün, “Kültürel anlamda çok kıymetli ve zengin bir ülkede yaşıyoruz. Bu kültürel mirasımızı bir şekilde çalıştığımız sanat diliyle dünyaya aktarmalıyız. Sinema da bu anlatımın en güzel dili.” diye konuştu.

Sinemayla ilgilenen öğrencilere önerilerde bulunan Ürün, şöyle konuştu:

“İzlediğimiz filmlerden ve dizilerden aslında dersler çıkarmamız lazım. Filmin sanat yönünü her zaman tartışmalıyız. Bu alanla uğraşmak isteyen arkadaşlara tavsiyem, sinemanın sevmeden yapılamayacağı kanaatindeyim. Sinemaya tamamıyla ticari yönüyle bakmamamız lazım. Oyuncunun yakıtı duygudur.”

“Batık denizaltı Dumlupınar’ı çıkarmayı arzuluyoruz”

Oyuncu İsmail Hacıoğlu da 2020 yılında vizyona girmesi planlanan “81 Kahraman: Denize Vurulan Kahramanlık Mührü” isimli filmle ilgili öğrencilere bilgiler verdi.

Filmin 1953’te İsveç bandıralı bir gemiyle çarpışarak Çanakkale Boğazı’nın derinliklerine gömülen Dumlupınar denizaltısını konu alacağını ifade eden Hacıoğlu, “Filmin çekimlerine haziranda başlıyoruz. Yapımcımız Mustafa Uslu’nun bu filmimizle ilgili güzel bir hayali var. Bu kapsamda filmden gelecek bütçeyle 65 yıldır batık denizaltı Dumlupınar’ı çıkarmayı arzuluyoruz.” diye konuştu.

Hacıoğlu, öğrencilere çok çalışmalarını öğütleyerek, “Ne yapıyorsak en iyisini yapmak bu vatanın evlatları olarak en büyük görevimiz. Hikayelerimizi anlatabildiğimiz sürece var olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Söyleşinin ardından İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Rengin Küçükerdoğan oyunculara hediye takdim etti.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği oyuncu söyleşisinde öğrenciler merak ettikleri soruları ünlü oyunculara sordu. Oyuncular ise yakında yapacakları projeler hakkında öğrencilere bilgi verdi. Türkiye’nin iki değerli oyuncusuna ilgilerini gösteren HKÜ’lü öğrenciler ve HKÜ personelleri ünlü oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirdi. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

HKÜ HABER MERKEZİ ASLI NUR GEZER – KEVSER ŞAN