GAZİANTEP / Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kalyoncu Ortadoğu Araştırmalar Merkezi (KALMEC) tarafından Gaziantep’te “Münbiç istikrar yolunda” konulu çalıştay düzenlendi.

Münbiç kanaat önderlerinin katıldığı çalıştayın konusu  “Münbiç istikrar yolunda” olup, Kanaat önderleri Münbiç olaylarını ve Orta Doğu sürecini değerlendirdi.

KENTİN YÖNETİMİ KONUSUNDA MÜTABAKAT

Çalıştayda, Münbiç kanaat önderleri kentin teröristlerden temizlenmesinin ardından oluşacak yönetim planı üzerinde mutabık kaldı. 

Kentin teröristlerden temizlenmesinin ardından oluşacak yönetim planı üzerinde duran katılımcılar yönetim anlayışının nasıl olması gerektiğini tartıştı.

Çalıştayda görüşülen bir çok konunun yanı sıra, geçiş sürecinin gerçekleşmesi durumunda, istikrar komitesinin devreye girip kendi maddi kaynaklarıyla bu bölgedeki alt yapı ile ilgili sorunları gidermesi, tesis edilen kurumların çalışabilir hale getirilmesi ve son aşamada sürdürülebilir bir ortamın oluşturulabilmesi konularında da fikir beyanlarında bulunuldu.

Münbiçlilerin kendi ayakları üzerinde durması, siyasi kapasite, güvenlikle ilgili sorunlar ve eğitimle ilgili sorunların Münbiçliler tarafından bir kooperatif içerisinde, yerel bir yönetim anlayışı içerisinde giderilmesi üzerinde ortak anlayışlara varıldı.

HKÜ HABER MERKEZİ – FATMA ÖZCAN