Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) KalMIREC Göç Araştırma Merkezi’nin hazırlamış olduğu “Suriyeli Öğrencilerin Bakış Açısıyla Göç ve Eğitim’’ araştırması kitap olarak yayımlandı.

HKÜ KalMIREC Müdürü Prof. Dr. Emel Topçu ve KalMIREC Müdür Yardımcısı Doç.Dr. Tuba Büyükbeşe’nin kaleminden, “Suriyeli Öğrencilerin Bakış Açısıyla Göç ve Eğitim Kitabı”, Gaziantep’te yaşayan ve devlet okullarında öğrenim gören Suriyeli öğrenciler hakkında bilgi sahibi olmak, eğitimde karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve problemlerin nasıl çözüleceğine dair öneriler sunuyor.

Yapılan çalışmayla Gaziantep’te eğitim gören ilk ve orta öğretim çağındaki mülteci öğrencilerin demografisi de ortaya çıkarıldı.

AMAÇ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNMAK

Kitabın ön sözünde, çalışmanın amacının Gaziantep ilinde yaşayan ve devlet okullarına devam eden Suriyeli çocuklar hakkında bilgi sahibi olmak ve eğitimde karşılaştıkları sorunları tespit ederek, bu problemlerin çözümünde neler yapılabileceğine dair öneriler sunmak olduğu belirtiliyor.

Çalışma ile Gaziantep’te gören ilk ve orta öğretim çağındaki mülteci öğrencilerin demografik özellikleri; yaşam alanları ve aileleri; gelir durumları; okul bilgileri; dil bilgileri ve geleceğe yönelik beklentileri çocukların gözünden değerlendirildi.

HKUHABER MERKEZİ – KEVSER ŞAN