Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) desteğiyle Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) işbirliği Kalyon Garaj Prototipleme ve Girişimcilik Merkezi faaliyete geçti.

HKÜ bünyesinde girişimcilerin fikirlerinin ürüne dönüştürülmesi sürecinde çeşitli hizmetler verecek olan Kalyon Garaj projesi kapsamında üniversite ve sanayi paydaşları arasında kurum temsilcilerinin katılımıyla HKÜ Paydaşlar Çalıştayı toplandı.

HKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe Sözen çalıştayda yaptığı konuşmada, Bölge ve ülke için kurumlar arasındaki iş birliğinin önemini vurguladı. Üniversite olarak sanayi işbirliği ve teknoloji transferine büyük önem verdiklerini belirtti.

Proje süresince yaklaşık 150 katılımcıyla ARGE inovasyon yöntemleri, hibe fon kaynaklarına erişim, yeni nesil teknoloji yatırımcılığı üzerine eğitimler verilerek, bu alanda katılımcıların farkındalık, bilgi ve beceri seviyelerinin arttırılması hedeflendi.

Ayrıca HKÜ Kuluçka Merkezinde, TÜBİTAK1512 Bireysel Genç  Girişimci (BBG) desteği ile kurulan Prototek Mühendislik Ltd. Şti. ve Prodes Dizayn ve Yazılım San. Tic. Ltd. Şti. de prototip ürünlerini Kalyon Garajda üretecek.

HKÜ HABER MERKEZİ ASLI NUR GEZER