Gaziantep ve Türkiye’nin tek “Alem” ustası Yaşar Kervancıoğlu, dede mesleğini tam 66 yıldır sürdürüyor. Yaşar Usta, Adnan Menderes’in 1959 yılında İngiltere’de düşen uçağında kendilerin yaptığı bir hediyelik vazonun olduğunu söylüyor.

Bu mesleğin bir sabır işi olduğunu söyleyen Yaşar Usta yaptığı işin meslek sırlarını HKÜ Haber’den Mehmet SÖNMEZ’e anlattı.

Yaşar Usta bu mesleği ne zamandan beri yapıyorsunuz?

Bu meslekte 13. kuşağım. Babamın, dedemin mesleğidir. Aynı iş yerinde aynı meslek işçiliğini devam ettirmekteyim.

Yaşar Usta sizden sonra gelen bir kuşak var mı?

Ben son kişiyim . Benden sonra devam ettirecek birini yetiştiremedim. Çünkü önceden okul yoktu, babalar çocuklarını bir sanaatkâra veya bir esnafa teslim ederdi. Zamanında dedemin 3 elemanı vardı. Bunlar Gaziantep’te adı ve sözü olan kişilerdir. Bülbülzadenin oğlu, Altıncızade oğlu ve bunun gibi 2 büyük aile daha vardı.

Bir işin işçiliği kaç gün sürüyor ?

Gelen talebin işçiliğine göre değişiyor. 1 hafta, 15 gün, 1 ay  hatta daha fazla süren günler de oluyor.

Siz el işçiliği veriyorsunuz, uğraşıyorsunuz. Fiyatları 250 – 300 TL dediğinizde alıcılara (tursitlere) fiyat yüksek geliyor, nedeni nedir?

Biz bir vazoyu 1950-1960′ larda 250 TL ye yapıyorduk . Bir kilo bakırdan yapardık. Bakırın kilosu o zaman 6 -7 liraydı. Fiyatın yüksek olması, işçilik ve emeğin olmasıdır. Hatta şaka yoluyla bu bakırın içinde altında var derdik.

Adnan Menderes, İngiltere’ye giderken düştüğü uçakta bizim yaptığımız vazo vardı, ezilmişti. 

Devlette yetkili kişiler, yurt dışına çıktığı zaman sizin yanınıza gelip hediye yaptırıyorlar. Yurt dışına gideceği yerlere hediye etmek için. Doğru mudur?

Evet, doğrudur. Hediye götürmek için bana önceden vazo sipariş verilerdi ve o gün hazır ederim. Adnan Menderes, İngiltere’ye giderken düştüğü uçakta bizim yaptığımız vazo vardı, ezilmişti. 

Almanya Cumhurbaşkanlığına , İngiltere’de önemli bir kişiye, Amerika Cumhurbaşkanlığına, Fransa Siyasetçisi Charles de Gulle’ye ve bunun gibi bir çok yere ve kişilere yaptığımız hediyelerdir.

Eskiden kız istendiği zaman yanımıza gelir bir bakır listesi verirlerdi. Bizde verdiğimiz tarihe kadar yetiştirirdik.

Yaşar Usta, Turistlerin ilgisi nedir?

Ben yerli turistlere hitap edemiyorum. Onlar  istiyorlar ki ucuz olsun işçilik olsun bakır olsun. Sanat arayan bize 3 ay, 6 ay önceden sipariş verirdi. Her hafta gelip işleri kontrol eder ve bir miktar para bırakıp giderdi. Eskiden kız istendiği zaman yanımıza gelir bir bakır listesi verirlerdi. Bizde verdiğimiz tarihe kadar yetiştirirdik.

İşe eskisi gibi devam edebiliyor musunuz ? Sipariş alıyor musunuz ?

Yok ben hayatımı devam ettirmek için geliyorum. Bize bir meşguliyet olsun ve gelenler ile eskileri yad edip sohbet ediyoruz. Çok sipariş almıyorum çünkü yetiştiremem. Eskisi gibi değilim.

Yaşar Usta , bu iş bırakmayı düşünüyor musunuz? Zamanında babanız işi bırakmayı düşündü mü?

Bırakmayı düşünmedim çünkü babamdan, dedemden gelen meslek. Zamanında babama teklif etmişler bu işi bırak bizim ile çalış diye hatta o zaman 2500 TL maaş bile teklif etmişler. O zaman devlet memurları 700-800 Tl maaş alıyordu. Babam kabul etmedi çünkü bizim işimiz evimiz bağımız burada dedi .

Bu  işi Türkiye ve Dünya’da benden başka el işçiliğiyle yapan kimse yok .

Yaşar Usta sizden başka kimse bu işi yapıyor mu ?

Bu  işi Türkiye ve Dünya’da benden başka el işçiliğiyle yapan kimse yok .

HKU HABER MERKEZİ – RÖPORTAJ ve FOTOĞRAFLAR MEHMET SÖNMEZ