HKÜHABER- 2018 yılında yaklaşık 130 bin kişinin ziyaret ettiği Hamam Müzesine Türkiye’nin her yerinden olduğu gibi şehre gelen yabancı turistler de yoğun ilgi gösteriyor.

Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan ve halk içerisinde de “Paşa Hamamı” olarak da bilinen tarihi ipek yolu üzerinde bulunan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze olan Paşa Hamamı; Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermekteydi.

Aslına sadık kalınarak yapılan hamamda soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri bulunmaktadır. Nevse bölümü bulunan yerde yeni doğum yapmış kadınların ve bebeklerin 40 çeşit baharattan yapılan em adı verilen baharatlar sürülerek 40’lık yaptıkları bilinmektedir .

Tarihi Hamam müzesi yaz aylarında turistlerin ilgi odağı olan bal mumlarıyla yapılmış heykeller, tarihi gümüş takunyalar, renkli Antep işleri olan peştamallar, eski sabunlar, hamam tasları Osmanlı dönemine ait sabun mühürlerioldukça ilgi çekiyor.

2018 yılında yaklaşık 130 bin kişinin ziyaret ettiği müzeye Türkiye’nin her yerinden olduğu gibi şehre gelen yabancı turistler de yoğun ilgi gösteriyor.

Birçok şehirden ve yabancı ülkeden gelen turistlerin görüşleri “Gaziantep hamam geleneğini öğrendiklerini bunun ilgi çekici olduğunu müze fikrinin yaratıcılığından ve emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini belirttiler.”

HKU HABER MERKEZİ – GÖKÇE DAĞDELEN