Gaziantep’te düzenlenen “Otizm Farkındalık Günü” kapsamında düzenlenen etkinliklere HKÜ’den akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, Dünya Otizm Farkındalık Günü çerçevesinde gerçekleşen etkinliklere, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Şener Büyüköztürk, HKÜ Özel Eğitim Bölümü öğretim üyeleri ile bölüm öğrencileri, Gaziantep’te yaşayan otizmliler, aileleri, bürokratlar, sivil toplum kuruluş üyeleri tarafından katılım sağlandı. Etkinlik ve atölyeler yoğun ilgi gördü.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleşen Otizm Farkındalığı etkinliğine Dekan Büyüköztürk, HKÜ Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyeleri ve Özel Eğitim Öğrencilerinin katılımlarıyla atölyeler düzenlendi.

Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Toplumsal etkileşim ve iletişimde yetersizlikler, davranış, ilgi ve etkinliklerde sınırlı, basmakalıp ve yineleyici örüntü özelliklerini içerir.

Etkinliğe katılanlar, üzerinde çeşitli sloganların yazılı olduğu pankartlar ile Demokrasi Meydanı’ndan Gaziantep Sanat Merkezi önüne kadar kortej eşliğinde yürüdü.

Etkinlik sonunda Büyükşehir Belediyesi’nin down sendromlu çocuklardan oluşturduğu Engelsiz Mehteran Takımı gösteri sundu.

HKÜ HABER MERKEZİ – HAZER KARAKURT