Antep Savunması’nın en önemli isimlerinden biri olan Şahin Bey’in şehit edilişinin üzerinden 99 yıl geçti.

1920 yılı Ocak ayı başlarında köyleri dolaşarak cihadın ehemmiyetini ve faziletini anlatan Şahinbey, kısa zamanda 200 fedai toplar. Kilis- Antep şosesi üzerinde 3 müdafaa hattı tespit eder.

Birinci Müdafaa hattı Kızılburun’da, ikinci Müdafaa hattı Kertil, üçüncü Müdafaa Hattı da Elmalı köyü olarak tespit edilmiştir. Bu arada Kilis Müdafa-i Hukuk Heyeti ile de tanışmıştır. Önemli bazı savunmalarda işbirliği yapmışlardır.

Kilis- Antep yolu, Antep Harbinin kilit noktasıdır. Ne yapıp etmeli Fransızların bu yoldan Antep’teki işgal birliklerine yardım ulaştırmalarına engel olunmalıdır. Şahinbey, kendisine haber gönderen Anteplilere şu cevabı vermektedir:

“Müsterih olunuz, düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez.”

Kahraman Şahinbey ancak 100 kişi kalan fedaileriyle düşmanın karşısına dikilir. 25 Mart günü sabahtan akşama kadar çatışma devam eder ve Şahinbey düşmana ağır kayıplar verdirir. 28 Mart sabahına kadar düşmana aman vermeyen Şahinbey, durumun gittikçe kritik hal almasından sonra kendisine geri çekilmeyi söyleyenler şöyle diyordu:

“Düşman buradan geçerse, ben Ayıntap’ a ne yüzle dönerim? Düşman ancak benim vücudum üzerinden geçebilir. “

Çatışmanın dördüncü günü öğleye doğru Şahinbey’in yanında 18 kişi kalmıştır. Onlarında şahadet şerbetini içmelerinden sonra tek başına kalan Şahinbey, son kuruşu kalıncaya kadar düşman ateşine karşılık verir. Atacak kurşunu kalmayan Şahinbey, tüfeğini yere çarparak kırar ve sel gibi üzerine hücum eden düşmanlara karşı yumruklarını sıkarak karşı durmuştur.

Silahsız Şahinbey’in yanına yaklaşamayan düşman askerleri, uzaktan ateş ederek Şahinbey’i şehit etmişler, ardından süngü darbeleri ile aziz naaşını parça parça etmişlerdir.

HKU HABER MERKEZİ – ELİF HAZAL ÖZKÖSE