HKUHABER / “Resim ve Kaligrafi Sergisi” açılışı için Gazaintep’e gelen 91 yaşındaki ressam Etem Çalışkan ile ayaküstü keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Çalışkan “Sanat olmazsa hiçbir şey olmaz” diyor.

Gaziantep Sanat Merkezinde Etem Çalışkan’ın “Resim ve Kaligrafi Sergisi” açıldı.

Sergi açılışı için Gaziantep’e gelen Çalışkan, açılış sonrası yemek için Mutfak Sanatları Merkezine (MSM) gitti. Yemeğin ardından 91 yaşındaki ünlü ressamla HKÜ Haber’den Fatma Özcan keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Çukurova’dan, İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlara

Tarsus’un Göçük köyünde 1928’de dünyaya gelen Çalışkan, beş çocuklu çiftçi bir ailenin, en büyük çocuğuymuş. Çalışkan, resimle ilk kez orta okul yıllarında tanışmış. Büyük zorluklarla 1951’de İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi’ne başlamış. Çukurova’dan çıkarak gittiği akademiyi yokluklar içinde okumuş ve başarıyla tamamlamış. Resme olan ilgisi Çalışkan’ın tabiriyle ‘’her geçen gün arttı’’

Gazeteci, ressam ve hattat olan Çalışkan’ın hattatlığa olan ilgisi üniversitede öğrenciyken tanıştığı Emin Barın’dan aldığı ilhamla ortaya çıkmış. Uzun yıllar Emin Barın’la birlikte çeşitli hat çalışmaları yapmış. Çalışkan ve Barın’ın yapmış olduğu çalışmaların arasında herkes tarafından bilinen, Anıtkabir kitabeleri de var.

Çalışkan aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in Türkçe’sini el yazısı ile yazan isimler arasında ve Atatürk’ün imzasını stilize eden kişi olarak biliniyor. Çalışkan sadece hat sanatı icra etmemiş, sanatın her alanına neredeyse el atmış, emek vermiş.

“Sanat olmazsa hiçbir şey olmaz”

Etem ‘’Sanat olmazsa hiçbir şey olmaz, muhakkak sanat yapılmalı’’ diyerek sanatın önemine dikkat çekiyor. Uzun yıllar Sabah ve Milliye gibi birçok ulusal gazetelerde çalışan Etem, eski gazetecilik günlerinden bahsederken, hafızasıyla bizleri şaşırtıyor.

Hayat dolu gülüşü hoş sohbetiyle bizleri büyüleyen Etem ‘’yazmadığım, resmetmediğim gün benim olmadığım gündür” diyor.

Çalışkan’ın “Resim ve Kaligrafi Sergisi” görmek isteyenler için 26 Mart-8 Nisan tarihleri arasında Gaziantep Sanat Merkezimizde sergilenecek.

HKU HABER MERKEZİ – RÖPORTAJ VE FOTOĞRAFLAR FATMA ÖZCAN