HKUHABER- Anadolu’nun en büyük Kervansarayı Şirehanı Gaziantep’te bulunuyor. İkinci Abdülhamit zamanında yapılan kervansaray bugün otel olarak hizmet veriyor.

HKÜHaber’den Burcu Aksoydan ve Gökçe Dağdelen, Şirehan Otel Genel Müdürü Ahmet Bakar’la bir söyleşi gerçekleştirdi.

Şirehan’ın tarihinin Osmanlıya dayandığını biliyoruz bize bunun hakkında Daha geniş bilgi verir misiniz?

İkinci Abdülhamit zamanında 1885 yılında halem valisi Cemil bey tarafından yaptırılmıştır. Yapım aşaması 20 yıl sürmüştür. Osmanlı zamanında burada parası olan maddi yardım yapıyormuş, parası olmayan handa çalışıyormuş, bedensel engeli olan ise 20 yıl boyunca hanın kapısında dua edermiş. Aynı zamanda bu han Türkiye’nin en büyük Kervansarayıdır. Hanın üç ana girişi vardır. Bu giriş kapıları yüksektir.

Nedeni ise develerin giriş-çıkış yapmasıdır. Eskiden ticari anlamda kullanılan handa dükkânlar bulunuyorken şu anda yerini 111 oda bulunmaktadır.

Gaziantep şehrinin ticari konumundan dolayı fazla sayıda göç aldığını biliyoruz. Tarihi açıdan da birçok turistin ilgi odağı oluyor.

Şirehan Bundan nasıl etkileniyor?

Yıl bazında bakılınca 2017-2018 yıllara göre artış var.

Bölgesel olarak sorunlar gelen giden sayısını çok etkiliyor. Özellikle kuzey Iraktaki sorunlardan çok etkileniyoruz çünkü ıraktan çok fazla sayıda misafir alıyoruz.

Mevsimsel ve iş zamanlarının yoğun olduğu dönemlerde nerelerden daha Çok turist geliyor?

C3/2 si iş amaçlı 3/1 sezon amaçlı tatil için geliyor. Kışın otelimizde rehavet fazla olmaz. Kışın toplantı ve iş amaçlı gelen misafirimiz daha

fazla oluyor. Yazın ise tatil amaçlı gelen misafirlerimiz yoğun oluyor. GAP Turlarından, Londra ve Japonya’dan da misafirler alıyoruz. Belirli zamanlarda iş ve belirli zamanlarda yapancı misafirlerimizi ağırlıyoruz.

Gelen turistler Şirehan’ın en çok nelerini beğenmektedir?

En çok tarihi açıdan beğeniliyor. Tarih ve modernin birleşmesi cezbedici bir alternatifimiz oluyor. Diğer otellere göre avantajımızı tarihi yapı sunmamıza bağlıyorum.

2018’de gelen turist istatistikleriniz nasıldı?

Bu sene yaşanan olumsuz olaylardan dolayı yabancı turist sayısında düşüş yaşandı. Yerli turist sayısında artış gördük.

2019 yılında turist sayısında nasıl bir değişim olacağını düşünüyorsunuz?

Artış olacağını düşünüyorum 2019 2018’den daha iyi olacak .2018 de

Suriye krizinden dolayı yabancı turistlerde düşüş olmuştu. Basın ve medyanın söyledikleri insanları çok etkiliyor ve Suriye’nin sıkıntıları bitmediği için en ufak haber detayı yabancı turistlerin kafasını karıştırıyor.

Şirehan’ın merkezi bir konumda olması otelinizi nasıl etkiliyor?

Ulaşımın her yere yürüme mesafesinde olması misafirlerin hoşlarına gidiyor. Baharatçılar elmacı pazarı yakımızda olduğu için misafirlerin yeme içme konusunda ve alışveriş yapma açısından kolaylık sunmuş oluyoruz.

Şirehan ‘ın eski bir tarihi yapısı olduğundan dolayı misafirleri etkiliyor mu? Mimari yapısını beğeniyor mu?

Aşırı yoğun olduğumuz zamanlarda kapalı odaları misafirlerimize vermek zorun da kalıyoruz. Kapalı ortamları sevmeyen misafirlerimiz olabiliyor onlardan zaman zaman şikâyet alıyoruz. Genellikle yerli misafirler bundan sıkıntı çıkartıyorlar. Avrupalı misafirlerimiz bundan memnun bile kalıyorlar.

Gelen misafirler Şirehan otelden memnun kalıyorlar mı ve bunu size dile getiriyorlar mı?

Memnuniyet kartlarımız var bunları dolduruyorlar ve bize iletiyorlar aynı zamanda sosyal medya üzerinden inceliyorlar, yorumluyorlar ve tercih yapıyorlar genellikle beğendiklerini dile getiriyorlar bu da pazarlığımızı arttırıyor ve reklamımızı yapmış oluyor.

Son olarak size bir soru yöneltmek istiyoruz. Şirehan isminin nereden geldiğini bize açıklayabilir misiniz?

Anlamı Şire pazarından ve ticari amaçlı kullanıldığından gelmektedir. Üzüm pestili gibi şire yiyeceklerin yapılmasından dolayı şire adını almıştır.

Üç yıl önce burada şire festivali düzenlemiştik yerli yabancı birçok kişinin odağı olmuştu ve bunun adımızı duyurmak adına birçok faydasını görmüştük.

RÖPORTAJ: Burcu Aksoydan / Gökçe Dağdelen