Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kalyoncu İnovasyon Teknoloji ve Transfer Ofisi (KALİTTO) tarafından yenilikçi iş fikirleri üreten 4. sınıf lisans yada lisansüstü öğrencilerinin katıldığı bir etkinlik düzenlendi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 1512 programı kapsamında Türkiye ‘nin dört bir yanından katılım sağlandı.

Yenilikçi iş fikrine sahip girişimcilere hibe almalarını sağlayan “SmartBİGG” programı iki etaptan oluşuyor.

Birinci etapta mentorluk görüşmeleri ve çeşitli girişimcilik eğitimleriyle girişimci fikirler değerlendirildi. İkinci etapta ise katılımcılara; kuracakları şirketlerin ne faaliyet göstereceği, şirketin devlete karşı sorumlulukları, müşteri ihtiyaçlarını anlayabilmek, müşteri analizlerini yapabilme, proje yönetimi ve fikri mülkiyet haklarının korunması konuları anlatıldı.

HKÜ VE TÜBİTAK tarafından projelerin alınıp değerlendirilceği bunun sonucunda girişimcilere ön kuluçka ve hızlandırma hizmetleri verileceği belirtildi.

KALİTTO aracılığıyla TÜBİTAK’a başvurup 200 bin TL hibe alarak başvurularını yapabilme imkânı bulabileceklerini belirten Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Kalyoncu İnovasyon Teknoloji ve Transfer Ofisi (KALİTTO) Koordinatörü Cengiz Helvacıkara yenilikçi iş fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olacakları ile ilgli deneyimlerinden bahsetti.

HKÜ HABER MERKEZİ – GÖKÇE DAĞDELEN