HATAY / Hatay Valiliği’nin koordinesinde İŞKUR İl Müdürlüğü’nün düzenlediği, Girişimcilik ve Kariyer Günü etkinliğinde HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, ‘Cari Açık ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Genç İstihdamı’ konulu seminer verdi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen, seminerde Türkiye’nin endüstri 4.0’ı konuştuğu bu noktada gençlerin ‘bana ne’, ‘ben yokum’ tavrını bırakıp ‘ben de varım’ cesareti ile girişimciliği ile hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Sözen, günümüzde Ağustos böceğinin şarkı söyleyerek pop star olup çok para kazanabileceğini ancak her Ağustos böceğine denk gelebilecek bir şey olmadığına dikkat çekerek, “100 yıl öncesinde olduğu gibi hepimiz karınca gibi çalışmak zorunda, üretmek zorundayız” dedi.

“İNSAN GÜCÜ OLARAK MÜKEMMELİZ”

Sözen, “birçok sorunumuz var. Ama bu sorunları çözecek genç nüfusumuz da var orta yaş tecrübemiz ve yaşlıların bilgeliği var. Bir kere insan gücü olarak mükemmeliz. Bu anlamda kendimize ve ülkemize güvenmek zorundayız. Biz bu noktaya nasıl geldik. Bu noktaya saf tutarak, yani insanlar dayanışma göstererek, işbirliği yaparak. Bir de Kayseri’den başlayıp Gaziantep’e kadar uzanan havzada, Ege şeridinin bulunduğu alanda müthiş bir müteşebbis ruh, girişimci ruh var. Endüstri 4.0’ı konuşacak noktadayız. Amerika, Çin tarafından söz etmiyorum. Ama gerçekten bu coğrafya içerisinde, hinterlandımızda arka planda yer alan ülkelere toplumlara baktığımızda çok şanslı konumdayız” dedi.

“8 bin genç üzerinde araştırma yapılmış gençlerin yüzde 94’ü herhangi bir Sivil Toplum Kuruluşuna üye olmadığı yüzde 5.6’sının üye olduğu belirlenmiş. Biz toplumcuyduk, çünkü okuduğumuz eserler öyleydi vatan için her şey yapılır. Toplum için her şey yapılır. Yakınlar için her şey yapılırdan bugün artık hiçbir şey yapmam noktasına geldi.”

Prof. Dr. Edibe Sözen

“GENÇLERİN STK’LARA ÜYELİĞİ YÜZDE 5.6 SEVİYESİNDE”

Sözen, 2018 yılında gençlerin sivil toplum kuruluşlarına üyelikleri ile ilgili bir çalışma yapıldığına dikkat çekerek şunları söyledi.

“Biz karınca bilinciyle davranmaya zorunluyuz. Çünkü Türkiye belli bir noktaya gelmiş, bu noktanın biraz daha yukarısına çıkmak zorunda. Teknoloji endüstri 4.0’ı uygulamak zorunda. Eğitimde bunları gerçekleştirmek zorunda Ondan sonra ne yapacaksanız yapın. Bizim geride kalmamız hakikaten dünyanın epey gerisine fırlatabilir o nedenle bana ne lüksümüz yok. Ben de varım cesaretini göstereceğiz. Bizim girişimciliğimiz, daha doğrusu sizlerin girişimciliği bu olacak.”

HKÜ HABER MERKEZİ