HKÜHABER- Gaziantep tarihi evleri ile şehre gelen turistlere ev sahipliği yapıyor.

“Havara” ve “Kıymık” adı verilen kışın sıcak ve yazın da serin tutma özelliği bulunan topak taşı, keymıh (sert kalker), minare kayası, bazalt (Karataş), beyaz mermer, kırmızı mermer ve doğadan toplanan bazı renkli taş cinsleri ile yapılan evler yüzlerce yıllık geçmişe sahip tarihi ve etnik yapısıyla turistlerin konaklama yeri olmaya başladı.

Gaziantep’i gezmek, tarihi ve kültürünü yakından incelemek isteyen yerli ve yabancı turistlerin konaklamak için otel zincirlerini değil de daha etnik yapıya sahip butik Antep evlerinde konaklamayı seçiyor.

Aslına sadık kalınarak restore edilen Antep evlerinde  evlerdeki avlulara, yaşantının büyük bölümünün burada geçmesi nedeniyle “hayat” denilmektedir. Mahremiyeti sağlamak için zemin katlarda sokağa bakan pencere açılmaması da hayat denilen mekanları vazgeçilmez kılar.

Hayat’ın kenarlarında çoğu zaman çiçeklikler, merdiven altında ya da avlu kenarında gizlenmiş kuyu ve ortasında “Ganne” adı verilen havuz bulunur. Evlerin bu yapısı ile gelen turistlerin ferah etnik görünümü ve tarihi dokusu ile birçok turistin ilgi odağı Antep evleri olmakta.

HKU HABER MERKEZİ – GÖKÇE DAĞDELEN