Herkesin özlemle beklediği taze Antep Fıstığı tezgahlardaki yerini almaya başladı.

Gaziantep’in dünyaca ünlü ve kentin en önemli geçim kaynaklarından olan Antep fıstığının hasadı için çiftçilerin yoğun mesaisi sürüyor. Hasat mevsiminin başlamasıyla kentteki fıstık yetiştiricilerinin de en büyük gelir kaynaklarından olan taze Antep fıstığı, tezgâhlarda yerini almaya başladı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde halk arasında “yeşil altın” olarak da nitelendirilen Antep fıstığı hasadı yaklaşık iki ay sürüyor. Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde ağırlıklı olarak bulunan Antep fıstığı hasadı sürerken, kırmızı kabuklu Antep fıstığı bu süre zarfında taze olarak tezgâhlardaki yerini alıyor.

ANTEP FISTIĞININ ÖYKÜSÜ

Yemeklere, tatlılara kattığı lezzetin yanı sıra, yeşilin en güzel tonuna adını veren Antep Fıstığı, her yıl Eylül ayında düzenlenen Uluslararası Antep Fıstığı Kültür ve Sanat Festivali’nin de simgesi.

Antep Fıstığı; taşlı, kireçli, kurak topraklarda, hiçbir kültür bitkisinin yetişemeyeceği zorlu şartlarda lezzetli, besin değeri yüksek meyve vermesi sebebiyle “Altın Ağacı” ya da “Yeşil Altın” diye adlandırılır. Antep Fıstığı Nisan – Mayıs aylarında çiçek açar, eylül ayında meyvesi olgunlaşır ve hasada başlanır.

Antep Fıstığı’nın olgunluğu dıştaki kabuğun saydamlıktan matlığa dönüşmesi ve kırmızı kabuğun yumuşayarak sert kabuktan kolayca ayrılması ile belirlenir. Hasat döneminde meyve dış kabuğu yumuşayarak sert kabuktan kolayca ayrılmakta ve sert kabuk kendiliğinden çıtlamaktadır. Gaziantep’te bu dönem Ağustos ayı sonu ile Eylül ayı başına denk gelmekte.

Meyvelerin olgunlaşmadan önceki renklerinin açık yeşilden kırmızının değişik tonlarına kadar farklı ve geniş bir yelpazede olduğu görülür. Meyveler uzun oval şekilli ve yanları hafif basıktır. Dış kırmızı kabuk etli ve kırmızının farklı tonlarındadır.

HKUHABER – KEVSER ŞAN