Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP) etkinliklerine ilgili büyük oldu.

Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP) etkinlikleri kapsamında “Turizm ve Gastronomi Yatırımcılarının Gözünden Gaziantep” konulu panelde, şehrin turizm potansiyelinin yanı sıra kentin artıları ve eksileri konuşuldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği koordinasyonunda ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’nın (GAGEV) işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen GastroANTEP Festivali, önemli panellere ev sahipliği yaptı. Turizm ve Gastronomi Yatırımcılarının Gözünden Gaziantep” adlı panelde Gaziantep’in turizmine ve gastronomisine mercek tuttu.

Panelde konuşan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Accor Hotels Lüks Marka Başkanı Uğur Talayhan, Paloma Hoteller Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul, BTA Holding CEO’su Saadettin Cesur, Midpoint Kurucu Ortak Ayhan Çarıkçılar, Frankie Restaurant Kurucusu Kaya Demirer ile Avantgarde Collection ve Lucis Girişim Kurucusu İsmet Öztanık gastronomiyle turizm arasındaki bağlantıyı masaya yatırdı. 

ŞAHİN: DÜNYA GAZİANTEP’İ GÖRMEK İSTİYOR

Panelde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Aslında her şeyin başı beşeri sermayedir. Yetişmiş insan gücüyle biz şu an bu projelerle sesimizi duyuracağız. Çok önemli bir pazardan bahsediyoruz. Yerelden evrensele Dünya’nın hangi yöne gittiğini öncelikle anlamamız gerekiyor. İnsanlar artık farklı lezzetler arıyor. Bunun yanında, Anadolu’nun özgünlüğüne Dünya’nın ihtiyacı var. Gaziantep’e sadece lezzet başkenti olarak bakmamamız gerekiyor. Çinli ve Japonlar Kapadokya’yı ziyaret ettiğinde, aslında görmek istediklerinin Anadolu’da olduğunu fark ettiler. Dolayısıyla bir yatırımcı olarak bu bölgeye geldiğinizde size neden bu bölgeye yatırım yapmanız gerektiğini anlatmam gerekiyor. Çok özel bir tablo var. Bu bölgede 2 önemli çekim gücü var. Birincisi, İstanbul ve merkezi, ikincisi ise, Gaziantep ve bölgesi. Ancak bu bölge hala keşfedilemedi. Bu bölgede büyük bir hazine var. Dünya burayı görmek istiyor” dedi.

Panelin ardından katılımcıların kente yönelik önerilerini dinledi, sorularını yanıtladı.

HKÜ HABER MERKEZİ