HKÜHABER- Gaziantep Kızılay şubesi, insan hareketliliği en yoğun yerlerinden biri olan Gaziler Caddesine kan bağışı için otobüs standı oluşturdu.

Gaziantep’in insan hareketliliği bol olan Gaziler Caddesi Kızılay için uygun bölgeden biri. Gaziantep Kızılay Şubesi, otobüs stantlarından birini caddeye kurarak kan bağışı yapmak isteyenlere imkan sunuyor.

Çoğunluğunun gönüllü kişilerin oluşan ekip halka bilgi vererek kan bağışının önemini aktarıyor.

1868’TEN BERİ YARDIM FAALİYETLERİNDE BULUNUYOR

Kurulduğu 1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılayı; kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık, ilk yardım, eğitim ve gençlik konularında hizmetlerde bulunuyor.

KAN BAĞIŞININ FAYDALARI

Düzenli kan bağışı sayesinde (kaza sonrası ve bazı hastalıkların tedavinde ihtiyaç duyulan kan) can kayıpları azalır.

Türkiye’deki yıllık kan bağışın yüzde 35’i askerlerden elde edilir.

Vücudumuz çok karışık olmasının yanında bir o kadar da sistematik çalışır. Bir kan eksikliği olduğunda da yeni kan üretimine başlar. Kan verdikçe kan hücreleri yenilenir, gençleşirsiniz.

Kemik iliğiniz yağlanmasını önler. Kalp krizi riski yüzde %90 azalır. Kandaki yağlanma oranı düşer, baş ağrınız, stresli ruh hâliniz, tansiyonunuz gider. Kolesterol ve şeker düzeyleriniz dengede kalır. Her kan verdiğinizde tarama testi yapılır. Böylece HIV, Hepatit B, Hepatit C ve frengi taramasından da geçmiş olursunuz.

Ve elbette hiç tanımadığınız insanlara hayat vererek kazandığınız o mutluluk duygusu…

HKÜHABER- CANER KARGIN