HKÜHABER- Türkiye’nin şu anda açık olan en eski kahvehanesi olan Tahmis Kahvesi 400 yıldan beri müşterilerine hizmet veriyor.

Tahmis, “kahvenin dövüldüğü yer” anlamına gelmekte. Tahmis Kahvehanesi ise Türkmen Ağası ve Sancak Beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından, Mevlevihane Tekkesine gelir getirmesi amacıyla 1635-1638 yılları arasında yaptırılmış.

MENENGİÇ KAHVESİYLE ÜNLÜ

Tahmis Kahvehanesi Menengiç Kahvesi ile bilinir. Menengiç ise Antep fıstığının aşılanmamış haline denir. Bu kahve tamamen doğal ve sağlık için içinde çok sayıda şifa barındırır.

Tahmis Kahvehanesi, mekan olarak Gaziantep’in merkezi olan eski çarşıda olduğu için Gaziantep’e gelen insanların uğrak yeri konumunda.

İKİ BÜYÜK YANGIN GEÇİRDİ

Tahmis Kahvesi iki büyük yangın geçirmiş. Gaziantep’in tarihi Tahmis Kahvesi iki yıllık restorasyondan sonra yerli ve yabancı turistlerin tekrar uğrak noktası olmuş. Tahmis Kahvesi’ne gelen turistlere Menengiç kahvesi de sunulmaktadır.

İKİNDİ SAZI GELENEĞİ

Yaygınlaşan kafe kültürüne karşı gelenekleri yaşatan Tahmis Kahvesi, müzisyenlerin masaları tek tek dolaşarak Gaziantep’e özgü türküleri seslendirdiği “ikindi sazı” geleneğiyle bilinmektedir. Tahmis Kahvesi’nde bu gelenek hala sürdürülmektedir.

ASIRLIK MEKANDA KAHVE KEYFİ

Tahmis Kahvesi, hem modernliği hem de nostaljiyi bir arada tutar. Türk ve Menengiç kahvesi içmek isteyenler, günün yorgunluğunu burada atar. Tarihi kıraathanede kütüphane ve kitaplık bölümleri de yer alır. Mahalle esnafı, Tahmis Kahvehanesini Gaziantep’i güzelleştiren ve renk katan bir mekan olduğunu belirtir.

Tahmis Kahvesi “Löküslü Kahve” ve “Tömbekici Kahvecisi” olarak da anılır.

GAZİANTEP’E GELENLERİN UĞRAK YERİ

Gaziantepliler için vazgeçilmez bir mekan olan Tahmis Kahvehanesi, şehir dışından da gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğraması gereken mekanların başında geliyor.

HKÜHABER- ASLI NUR GEZER / KEVSER ŞAN