HKÜ Psikoloji Bölümü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Vaka Tartışmaları”nda, bireyin aile içinde ve çevresinde yaşadığı süreçler, kuramsal yöntemlerle değerlendirildi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından HKÜ Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programda, alanında uzman bilim insanları psikolojik bir vakayı ele alarak konuyu çok yönlü olarak masaya yatırdı.

SORUN ÖYKÜSÜ DETAYLI İNCELENDİ

İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan sempozyumda alanında uzman konuşmacılar, kuramsal ifadelerle aile içi ilişkileri etkileyen faktörleri, psikoloji yaklaşımları çerçevesinde katılımcılara aktardılar. “Vaka”nın sorun öyküsünün daha önce yaşanılan olayların etkisinden kaynaklandığını ifade eden konuşmacılar, bireyin psikolojisinin yaşadığı olayların süreçlerinden kaynaklandığını belirtti. Bireyin küçük yaşta aile içinde yaşadığı kötü olayları, gelecek hayatına da taşıdığında sorunların oluştuğunu ve bundan dolayı da çevresini etkilediği anlatıldı.

ALANINDA UZMAN KİŞİLER ÖNEMLİ SUNUMLAR YAPTI

Bireylerin geçmişinde yer alan olayların, yakın çevresinden veya ailesinden bilgi alınarak incelenmesi yoluyla vakaya ilişkin ipuçlarının ele alındığı vaka tartışmalarında; HKÜ Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hakan Türkçapar; “Vakanın Bilişsel Davranışçı Kurama Göre Değerlendirilmesi”, HKÜ Öğretim Görevlisi Doç Dr. Şaziye Senem Başgül; “Vakanın Gelişimsel Açıdan Değerlendirilmesi”, HKÜ Klinik Psikoloji Yüksek Lisans öğrencisi Gülşah Civriz; “Vaka Takdimi”, Dr. Öğretim Üyesi H.Ulaş Özcan; “Vakanın Aile İlişkileri Açısından Değerlendirmesi”, Uzman Klinik Psikolog Taha Burak Toprak ise “Vakanın Psikodinamik Kurama Göre Değerlendirilmesi” konularında sunumlarını yaptı. 

Katılım ve ilginin yoğun olduğu gözlemlenen sempozyum sonunda katılımcılar merak ettiği soruları konuşmacılara yöneltti. Soru cevap kısmının ardından konuşmacılara plaket takdim edildi. Etkinlik, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

HKU HABER MERKEZİ