Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Kadem Gaziantep Temsilciliği iş birliği ile düzenlenen “Yeni Yargı Reformunun Getirdiği Değişiklik ve Yenilikler” konulu panel, HKÜ Hukuk Amfi ’de gerçekleştirildi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Kadem Gaziantep Temsilciliği iş birliği ile düzenlenen “Yeni Yargı Reformunun Getirdiği Değişiklik ve Yenilikler” konulu panel, HKÜ Hukuk Amfi ’de gerçekleştirildi. Panelde, yakın zamanda yürürlüğe giren “Yeni Yargı Reformu”, konuşmacılar tarafından masaya yatırıldı.

Yeni Yargı Reformunun getirdiği değişiklikler ve yeniliklerin tartışıldığı panel, açılış konuşmalarıyla başladı. Panelin açılış konuşmalarını, AK Parti Milletvekili Dr. Derya Bakbak,  HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen ve Kadem Gaziantep İl Temsilcisi Sabiha Doğan yaptı. Alanında uzman konuşmacıların konuştuğu programda, yeni yargı reformu enine boyuna tartışıldı. Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı’nında katıldığı etkinlikte, Prof. Dr. Talat Canbolat ve Av. Derya Yanık’ta konuşmalarını gerçekleştirdi. Panele, HKÜ Hukuk Fakültesi Akademisyenlerinin ve Öğrencilerinin ilgisi yoğun oldu.

“YASALARA BAKTIĞIMIZDA AKADEMİNİN GÜCÜNÜ GÖRÜYORUZ”

HKÜ Rektör V. Prof. Dr. Edibe Sözen panelde yaptığı konuşmada Yeni Yargı Reformunu felsefi ve sosyolojik açıdan değerlendirdi.

Sözen: “Kademle birlikte geçtiğimiz yıldan itibaren bir seri konferans, panel gerçekleştirdik. Hepsi de belli bir kamuoyu oluşturmaya vesile oldu. Ben getirilen değişikliklere  biraz felsefi ve sosyolojik açıdan bakıyorum. Modern dünyanın da eleştirildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu çıkan yasaları artık yorumluyoruz. Yasa koyucular ve yorumcular. Yasalar anlamında akademinin gücünü de görmek mümkün. Bir yasa sadece çıkmakla kalmıyor, öncelikli olarak entellektüellerin ve akademisyenlerin filtresinden geçip yorumlanıyor. O anlamda bu tür panellerin kamuoyu oluşturması açısından ve yorumlaması açısından önemsiyorum” ifadelerini kullandı.

HKÜ HABER MERKEZİ