Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Zeugma’ya yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her geçen gün artıyor.

Dünyaca ünlü Çingene Kızı Mozaiği ve Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan eșsiz eserlerin sergilendiği dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep turizminin göz bebeği halinde geldi.

Müzeye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her geçen gün artarak devam ediyor.

Müzedeki mozaiklerin üstün bir sanat zevkini yansıtması, Geç Antik Dönem kiliselerine, Erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekleri barındırması müzeyi daha da çekici hale getiriyor.

Müzede 500 parçanın bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş figürlerde bulunuyor. Fakat müzenin en önemli eseri diğerlerine göre oldukça küçük bir parça halinde keşfedilmiş olan M.S. ikinci yüzyıl tarihli Maenad ya da bilindik ismiyle Çingene Kızı Mozaiği.

Maenad Villası’nda yemek odasının taban mozaiğinin geriye kalan tek parçasını meydana getiren figürün gözlerindeki mahzun ifade bu mozaiği müzenin en beğenilen buluntusu yapmış ve Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak adlandırılarak antik kentin ve müzenin simgesi haline getirmiş durumda.

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ 1.JPG

ABD Bowlig Green State Üniversitesi’nde olduğu tespit edilen kayıp 12 parçanın Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın girişimleri ile geçtiğimiz yıl müzeye getirilmesi ile Çingene Kızı Mozaiği’nin bir bölümü daha Zeugma Mozaik Müzesi’nde ziyarete açıldı. Bu parçaların getirilmesinden sonra müzeye ilgi yerli ve yabancı turistler tarafından daha da arttı.

HKU HABER MERKEZİ ASLI NUR GEZER