dav

Gaziantep’in Şahinbey İlçesinde ikamet eden Kebapçı Halil Usta ile mesleğini, dünden bugüne nasıl geldiğini konuştuk.

HKÜ Haber’den İbrahim Türk sordu aynı zamanda babası olan Halil Türk kebaplarıyla meşhur Gaziantep mutfağını anlattı…

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Adım Halil Türk 51 yaşındayım ortalama 19 yaşından beri bu meslekteyim. Gaziantep’te farklı bölgelerde işletmecilik yaptım. Mesleğimi severek yapıyorum insanların yaptığım işleri beğenmeleri beni daha azimli, hırslı yapmaya devam ediyor.

Bu Mesleğe Başlama Fikri Nasıl Oluştu?

Ben 18 yaşına kadar ayakkabı fabrikasında ustalık yapıyordum bizim evin alt caddesinde dolmuş durağı vardı abim de oraya kebapçı açılacak sen yap diyordu bende kebap yapmayı seviyordum  ancak kebapçılık bambaşka iş kafamda yoktu yapamam yürütemem düşüncesi vardı abimin desteği zorlaması ile başladım bu işe ilk zamanlar çok zor oluyordu abim ile beraber yürütmeye başladık herşey anlık gelişerek devam etti hayatım bu iş oldu.

Farklı bölgelerde İşletmecilik yaptım demiştiniz bunun nedenini kısaca anlatabilir misiniz?

Farklı bölgelerde İşletmecilik yapmamın nedeni ben 25 yıl seyyar olarak kebapçılık yaptım yani bir dükkan içerisinde çalışmadım. 3 yılım dolmuş duraklarında kebapçılık ile geçti sonrasında 20 sene İbrahimli’de çadır kurmuştum orada satarak geçti bir konteynerim vardı eşyaları oraya koyardım akşam gidince sabah gelince çıkarır çadıra koyardım o şekilde devam ettim.  2 yıl ise karataş’da seyyar olarak devam ettim. 7 yıl ise kendi dükkanımda bu işi yapmayı sürdürmeye çalışıyorum.

Siz Böyle Farklı bölgelere taşınırken müşterileri nasıl toparlıyorsunuz ?
Benim müşterilerim ben nereye gidersem geliyorlardı. 20-30 yıllık olan müşterilerim var. Ben Karataş’ta olsam İbrahimli’den, Güvenevler’den, kısaca her yerden gelirler. Günlük olarak 300-400 bu sayı daha fazla da olabiliyor. Her müşterimin telefon numarası kayıtlı oluyor. Gelemeyen müşterilerim paket yaptırıyor bu şekilde toparlıyorum. Kebapçı Halil Usta’yı Gaziantep inşaat sektöründe bulunan herkes tanır. Benim yarattığım bir bütünlüktü bu 32 yıldır devam ettirmeye çalıştığım bir gerçek olarak devam ediyor.

İnsanların kebaplarınız için nerede olursa olsunlar gelmelerinin nedeni nedir?

Bunun nedeni yaptığım soslar kaliteli malzemeleri kullanıyor olmam ve yağtığım işi severek yaparak özen göstermek. Her yapılan ürünü kendi aileme yapıyormuş duygusu ile yapmak en önemlisi. Bu meslekte ayakta kalmak zor. Her şey yıllarca güzel olur bir hatanız hepsini çöp yapar. Bende bu doğrultuda iyi olmak için kaliteli hizmet için gayret ettim. Bununla beraber müşteri ilgi bekler her zaman. Ben de müşteri işletmeci ilişkisi hiç olmadı. Bunlar müşterinin sizi tercih etmesini sağlayacak şeylerdir.

Son olarak eklemek isteğiniz bir şey var mı ?

İyi ki bu meslekteyim diyorum. Her zaman insanların sevdikleri işleri yapmaları kendilerini geliştirmesi açısından her zaman önemlidir. Bu doğrultuda ‘’hayallerinizin peşinden koşun’’ sevdiğiniz işi yapmak sizi yıllar geçse de eskitmez.


HKU HABER MERKEZİ – İBRAHİM TÜRK