Daily Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Nur Özkan Erbay medyada kadın gazeteci olmayı, mesleğin zor ve zevkli yanlarını HKÜ Haber’e anlattı…

Günümüzde gazetecilik dünyanın en zor meslekleri arasında gösteriliyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte gazeteciliğin zorluk derecesi daha da katlanmış durumda. İnternet en çok basılı gazeteleri olumsuz etkilerken gazetecilerin ise önemi her geçen gün daha da artıyor.

İnternet çağında gazeteciler haber peşinde koşmuyor, aksine haber gazetecilerin peşinde koşuyor. Gazetecilerin karşısına her gün binlerce haber geliyor. Bütün mesele ise gazetecinin bu haberi nasıl sunacağı…

Bu koşullar altında, medyada kadın gazeteci olmayı, mesleğin zor ve zevkli yanlarını HKÜ Haber Merkezinden Fatma Özcan, Daily Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Nur Özkan Erbay’la konuştu.

Özkan, “Bugün medyamızda yönetici kadınların sayısı her zamankinden daha fazla. Örneğin ulusal basınımızda kadın genel yayın yönetmenleri, haber müdürleri var artık. Basında Ankara temsilcilerinin 8’i kadın.” diyor…

Nur Özkan Erbay Prof. Dr. Edibe Sözen ve Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ile TRT Türk’te birlikte hazırlayıp sundukları Siyasetin Seyri programında… Yıl 2015…

“GAZETECİ OLMAYA ÇOCUKLUĞUMDA KARAR VERDİM”

Sayın Nur Özkan Erbay. Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Nasıl gazeteci oldunuz? Neden bu mesleği seçtiniz? 

Mesleğe İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 2. Sınıfta Dünya Gazetesi’nin staj programına kabul edildiğimde başladım. Staj programım sonrası, gazetenin kurucusu ve sahibi mesleğimizin duayenlerinden rahmetli Nezih Demirkent ve Genel Yayın Yönetmeni Sayın Osman Arolat’ın teşvik ve destekleri ile gazetenin istihbarat biriminde 1998 yılında kadrolu muhabir olarak mesleğe profesyonel anlamda başladım. Bu meslek çocukluğumdan beri aklımda olan bir daldı. Zira, dünyayı ve ülkemi tanımak, tanıtmak, diplomasi alanında uzmanlaşmak hep ilgimi çekmişti. Üniversite tercihimde de bu motivasyonlar etkili oldu. 

Nur Özkan El Cezire International’da gündemi yorumluyor.

“YURTDIŞINDA BULUNMAK EŞSİZ BİR DENEYİM”

Sonra Amerika maceranız başladı. Uzun yıllar ABD’de yaşadınız. Bugün ise mesleğinizi Türkiye’de Daily Sabah’ın Ankara temsilcisi olarak sürdürüyorsunuz. Yurtdışında yaşamak mesleki olarak size nasıl bir katkı sağladığını düşünüyorsunuz? 

Yurtdışında bulunurken yüksek ihtisasımı teorik ve pratik derslerin disiplinler arası bir müfredatta sunulduğu Georgetown Üniversitesi Gazetecilik bölümünde tamamladım.

Nur Özkan Erbay Beyaz Saray’da…

Bunun yanında mesleğimin gerektirdiği diğer formasyonları ki bunlar uluslararası ilişkiler, medya ve siyaset ilişkileri, diplomasi alanlarıydı yine aynı üniversitede ve Washington’daki diğer üniversitelerden dersler alarak edindim.

Bu arada çeşitli basın yayın kuruluşlarının Washington ve New York temsilciliklerini de sürdürdüm.

Nur Özkan Erbay, Beyaz Saray’da altı başkan görmüş efsane gazeteci Helen Thomas ile…

Yurtdışında geçirdiğim seneler özellikle şu an icra ettiğim görevime uzanan mesleki kariyerimde deneyim ve bilgi anlamında çok kıymetli olduğunu söylemeliyim. Ülkemize dünyadan bakmak ve sonrasında bugün Türkiye’den dünyayı okumak tüm genç arkadaşlarımızın, meslektaşlarımızın edinmesini arzu edeceğim eşsiz bir deneyim. 

Nur Özkan A News’te Suriye Zirvesi’ni yorumluyor.

“ABD’DE GAZETECİLER YASALARIN DIŞINA ÇIKAMAZ “

ABD medyasıyla Türk medyasını karşılaştırırsanız. Hangisi özgürlükçü. İddia edildiği gibi ABD’de herkes her şeyi söyleyip yazabilir mi? Mesela ülkesine katil diyen, gizli belgelerini ifşa eden bir gazeteci elini kolunu sallayarak gezebilir mi?  

Açık söylemek gerekirse ben bunun örneklerini ABD’de pek görmedim, yani her şey yasalar çerçevesinde yapılıyor. Buna gazetecilik de dahil. ABD’de yasaların çerçevesi ve sınırlarına çıkan bir gazetecilik söz konusu olursa konu artık basın özgürlüğü bağlamından çıkıp yargının konusu oluyor.

Yakın tarihte en son 2005 yılında New York Times muhabiri Judith Miller’ın Irak Savaşı ile ilgili devletin gizli sırlarını ifşa etmesi üzerine hapis cezası aldı. Medya içinde ya da dışında devletin gizli bilgilerini sızdırdığı ve ifşa ettiği sabit bulunanlar yasaların ilgili kanunları gereği cezaya istisnasız bir şekilde tabi oluyor. Buna yine bir diğer örnek 1971’de Washington Post’a sızdırılan Pentagon Belgeleri…

Nur Özkan Erbay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile…

“GAZETECİLİK STRESLİ BİR MESLEK”

Siz bizler için bir kadın gazeteci olarak iyi bir örneksiniz. Peki Kadın gazeteci olmanın zorlukları nelerdir?

Mesleğimi icra ederken yoğun çalışma saatleri ve yer yer stresli bir iş olması dışında bir zorluk yaşamadım. Ayrıca bu durum sadece kadın gazeteciler için değil erkekler için de geçerli.

Nur Özkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macaristan ziyaretine eşlik eden gazeteciler arasındaydı.

“MEDYADA YÖNETİCİ KADINLARIN SAYISI HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA”

Medyaya daha fazla kadın elinin değmesi neleri değiştirebilir?

Medyaya daha fazla kadın elinin değmesi çok şeyi değiştirir. Özellikle daha fazla kadının medya yönetiminde olması. Bugün medyamızda yönetici kadınların sayısı her zamankinden daha fazla.

ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı-Nur Özkan-Sabah Yazarı Yavuz Donat-Takvim Gazetesi Ankara Temsilcisi Zafer Şahin

Örneğin ulusal basınımızda kadın genel yayın yönetmenleri, haber müdürleri var artık. Basında Ankara temsilcilerinin 8’i kadın. Kadın gazetecilerin; medyanın toplumsal, eğitsel konularda çok daha duyarlı, farkındalığı artıracak çok daha nitelikli işler yapmasında çok büyük rol oynadığı ve oynayacağı kanaatindeyim. 

Nur A News’te gündemi yorumluyor…

“GAZETECİLER 7/24 YAŞAR”

Peki gazeteciler ne yer ne içer, nasıl yaşar? Gazeteciliğin eğlenceli taraflarından da bahsedebilir misiniz?

Gazeteciler 7/24 yaşar. Birinci kural budur. Bizlerin mesai saati 09.00-18.00 arası asla değildir. Dünya döndükçe ve bizler yaşamaya devam ettikçe, dünyanın bir yerinde, Türkiye’nin bir yerinde mutlaka habere konu olacak bir gelişme vardır. Ve bu gelişmeler gece, hafta sonu ya da tatil olduğu için beklemez. Dolayısıyla mesleğimiz bu döngüye uygun bir nevi yaşam biçimimiz olmuştur diyebilirim. Aynı durum kendimizi sürekli güncellemiş ve bilgi anlamında yeni olaylara ve gelişmelere karşı hazırlamış olmak gerekliliğini de beraberinde getirir.  

“GAZETECİLİK SEVİLMEDEN YAPILACAK BİR İŞ DEĞİL”

Son olarak gazeteci olmak isteyenlere özellikle de bayan gazeteci adaylarına ne tavsiye edersiniz? 

Gazetecilik istemeden ve sevilmeden yapılacak bir meslek değil. Şayet istiyorsanız hedefe giden yolu yarılamışsınız demektir. Hızla o hedef doğru korkmadan, yılmadan ve pes etmeden koşun. 

NUR ÖZKAN KİMDİR?

Halen Daily Sabah Gazetesi Ankara Temsilciliği görevini sürdürmekte olan Erbay daha önceki görevlerinde sırasıyla 2013-2018 yılları arasında TRT World kanalının Ankara Büro Şefliği, TRT Türk kanalı Haber Müdürlüğü, TRT Türk Washington ve New York Büro Şefliği görevlerini yürüttü. 2011-2013 yılları arasında Sabah-A Haber yayın kuruluşlarının Washington muhabirliği görevinde bulunan Erbay, 2006-2009 yılları arasında T.C Washington Büyükelçiliği’nde araştırma asistan olarak görev yaptı.

Gazetecilik mesleğine 1998 yılında Dünya Gazetesi’nde Ekonomi Muhabiri olarak başlayan Erbay, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezuniyetinin ardından, Georgetown Üniversitesi’nde Siyasal İletişim ve Uluslararası Gazetecilik alanında Yüksek Lisansını tamamladı ve Washington’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde ABD Dış Politikası konusunda dersler aldı.

İkinci Yüksek Lisansını “Mesiyanik Hareketlerin Devlet ve Rejim Güvenliğine Tehdidi: Fetullahçı Terör Örgütü Örneği” başlıklı tez çalışması ile Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü’nün Uluslararası Güvenlik bölümünde tamamlayan Erbay halen aynı bölümde doktora çalışmalarını sürdürmektedir.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde; Yeni Medya, Diplomasi Haberciliği, Medya ve Etik, Habercilik ve Haber Yazma Teknikleri dersleri veren Erbay’ın uluslararası ilişkiler, diplomasi, uluslararası güvenlik, sosyal medya, terör konularında, görsel ve yazılı medyada İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmış çok sayıda haber, röportaj, makale ve analizi bulunmaktadır.

Erbay’ın gerçekleştirdiği özel röportajlar arasında Venezüela Devlet Başkanı Nicolas Maduro,ABD Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Direktörü Zbigniew Brzezinski,Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, BM Filistin Özel Röportörü Richard Falk, BM Genel Sekreter Yardımcısı Valerie Amos, Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Karman yer almaktadır.

HKÜ HABER MERKEZİ
RÖPORTAJ: FATMA ÖZCAN