Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Göç Araştırma Merkezi (KalMIREC) tarafından organize edilen Uluslararası Savaş, Göç, Kadın Sempozyumu “Eleştirel Bakış: Gazeteciler Sempozyumu Değerlendiriyor” başlıklı oturumla sona erdi.

Kadem Gaziantep İl Temsilcisi Sabiha Doğan moderatörlüğünde gerçekleşen oturuma Yeni Şafak Yazarı ve TV programcısı Ayşe Böhürler, Sabah Daily News Ankara Temsilcisi Nur Özkan Erbay ve TRT World yapımcısı ve muhabiri Can Hasasu konuşmacı olarak katıldı.

“MAĞDURİYET HİKAYELERİNDEN ÇOK İYİ ÖRNEKLER ANLATILMALI!”

Konuşmasında Dünyadaki göç hareketlerinden bahseden Böhürler, göç konusunun dünyanın en büyük problemlerinden biri olduğunu ve Türkiye’nin de göçe maruz kalan en dikkat çeken ülkelerden biri olduğunun altını çizdi. Böhürler, göç konusunun toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren bir konu olduğunu belirterek her kesimden insanın bu tür toplantılara davet edilerek görüşlerinin aktarmasının önemine değindi.

Böhürler, Avrupa’da mülteci olarak kabul edilmeyen insanların ormanlarda yaşadığını ve sokaklarda yattığını anlattı ve Avrupa’da son dönemde göçmenlere yönelik toplumsal yalnızlaştırmanın çok yayılmaya başladığını söyledi. S uriyeli ve Iraklı göçmen kadınların Avrupa’da insan tacirlerinin eline düştüğünü hatırlatan Böhürler, uyuşturucu ve fuhuş olaylarının malzemesi olan kadınların halinin içler acısı olduğunu söyledi.

Böhürler, göçmenlik konusunu anlatırkan dikkatli olmak gerektiği savunarak, mağduriyet hikayelerinin bir süre sonra karşıt reaksiyon oluşturmaya başladığını bunun yerine iyi örneklerin ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti.

“SURİYE BÜYÜK ÜLKELERİN GÜÇ GÖSTERİ ALANINA DÖNDÜ”

Sabah Daily News Ankara Temsilcisi Nur Özkan Erbay ise, Suriye İç Savaşının büyük bir insanlık krizine neden olduğunu belirterek savaşın en çok kadın ve çocukları etkilediğine dikkat çekti.

Suriye’nin dünyanın büyük ülkelerinin güç gösteri alanına döndüğünü savunan Erbay, sadece Türkiye’nin Suriye kriziyle tek başına mücade ettiğini belirtti.

“SURİYE’DE NE OLUP BİTTİĞİNİN KİMSE FARKINDA DEĞİL”

TRT World Muhabiri Can Hasasu konuşmasına kendi hikayesiyle başladı. Ailesinin de Irak göçmeni bir Türkmen olduğunu anlatan Hasasu, kendisinin yıllarca Irak ve Suriye savaşlarını muhabir olarak takip ettiğini ve Türkiye’dekilerin hala Suriye’de tam olarak ne olup bittiğinin farkında olmadığını söyledi.

Suriye’de mülteci kamplarında bugün doğan çocukların gelecekte dünya için büyük bir tehlike olacağının altını çizen Hasasu, bu çocukları o hale getirenler tarafından kullanılacağını savundu.

Hasasu, son olarak Küresel Sermaye Savaşının insanlık krizine dönüştüğüne dikkat çekti.

Programın sonunda konuklara HKÜ’nün hatıra tabağı hediye edildi.

HKÜ HABER MERKEZİ