TÜBİTAK BiGG 2019 birinci çağrı sonuçları açıklandı. Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden (HKÜ) üç isim destek almaya hak kazandı.

HKÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Mustafa Bıçakcı, “Sanal Gerçeklik ile Oyunlaştırma Platformu (Fitness Uygulaması)” ile Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bölümü Araştırma görevlisi Nihat Yılmaz Şimşek ve Psikoloji Bölümü araştırma görevlisi Saadet Yapan ise, “Özgül Fobilere Yönelik Artırılmış Gerçeklik Temelli Maruz Bırakma Uygulamalarının Geliştirilmesi” projesi ile Tubitak Bigg desteği almaya hak kazandılar.

TÜBİTAK BİGG (BİREYSEL GENÇ GİRİŞİM) PROGRAMI NEDİR?

TÜBİTAK BiGG ile girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerin desteklenmesi, böylece nitelikli girişimciliğin özendirilmesi ve uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve hizmetleri geliştirebilen başlangıç firmalarının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Program 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. Aşama TÜBİTAK’ın belirlediği uygulayıcı kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Bu aşamada girişimcilere girişimcilik, iş modeli ve iş planı hazırlama gibi eğitimler verilmekte, ayrıca deneyimli mentorlar ile girişimciye teknik, ticari ve idari konularda destek sağlanmaktadır. Sağlanan destek sonrası girişimciler 2. aşama olan TÜBİTAK BiGG çağrısına başvuru yapmaktadır.

200 Bin TL geri ödemesiz hibe desteği imkanı sağlayan bu program için Hasan Kalyoncu Üniversitesi de Uygulayıcı Kuruluş olarak Smart BiGG programı ile girişimcilere destek vermektedir.

(Kaynak: TÜBİTAK)