TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde katıldığı programda, “TEKNOFEST’in Gaziantep’te yapılacak olması heyecan verici” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) “Teknoloji Odaklı Yeni Süreçler” programı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal katılımı ve “Bilim ve Teknoloji Ekosisteminde Durum Değerlendirmesi” konulu konuşmasıyla gerçekleşti.

HKÜ Hukuk Amfide gerçekleştirilen programa TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yanı sıra Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı ile diğer protokol üyeleri, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Programda konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal TEKNOFEST’in İstanbul dışında yapılmasının ve bunun da ilk kez Gaziantep’te yapılacak olmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Mandal konu ile ilgili konuşmasında, “Esasında bakılacak olursa iki kez İstanbul’da yapıldıktan ve 1 milyon 700 bin ziyaretçiyi ağırladıktan sonra TEKNOFEST’in Gaziantep’te gelmesi ve burada yapılacak olması heyecan verici. Bu ülke açısından da bir paradigma değişimidir. Özellikle genç arkadaşlarımız açısından baktığımız zaman TEKNOFEST’in buraya gelişi çok önemli ve olumlu anlamdaki değişimin büyük bir göstergesidir” dedi.

“GAZİANTEP İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ BİR YIL”

2020 yılının Gaziantep açısından güzel bir yıl olacağını vurgulayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “2020 yılı Gaziantep için oldukça önemli bir yıl. Bu bakanlığımız açısından, TÜBİTAK açısından ve ülkemiz açısından da çok önemli. Çünkü TEKNOFEST 2018 ve 2019 yıllarında İstanbul’da yapılmasının ardından üçüncüsünü Gaziantep’te gerçekleştirecek. TÜBİTAK da bu TEKNOFEST’in ana aktörlerinden bir tanesi. Biz burada hem geliştirilen bir çok teknoloji tanıtmak hem de buradaki yarışmaların koordinasyonunda yer alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“HKÜ GİRİŞİMCİ VE GELİŞİMCİ OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ”

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen ise, “Hasan Kalyoncu Üniversitesi 10 yıllık bir üniversite olmasına rağmen girişimci ve gelişimci olma yolunda hızla ilerliyoruz. Buna uygun bir ekosistemimiz ve kurulu düzenimiz var. 2014 yılından itibaren de Teknoloji Transfer Ofisimiz kuruldu. Üniversitemizde 2019 yılında kabul edilen ve uygulan ARDEP projelerimiz var. Toplamda 6 adet TÜBİTAK projemiz var ve bunlar 1 milyon 755 bin liralık bir bütçeyi kapsıyor. Biz bunları yeterli görmüyoruz ve daha fazla TÜBİTAK projesi yapmak istiyoruz” diye konuştu.

HKÜ HABER MERKEZİ